Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Olur?

Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Olur?

Kedi alopesisi ya da kıl-tüy dökülmesi, sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bu durum, kedinin sağlık sorunlarına yorumlanabileceği gibi kedigillerin sıklıkla yaşadığı mevsimsel etkilerden de kaynaklanıyor olabilir. Kimi zaman düz dökülmeler meydana gelebileceği gibi, kimi zamansa düzensiz dökülmeler meydana gelebilir. Bu duruma ek olarak kaşıntı ve huysuzluk da ortaya çıkabilir. Öncelikle sakin olmanız ve bu durumun kedigillerin tamamına özgün olduğunu bilmeniz gerekir.

Cilt alerjisi, mantar grubundan olan parazit ve mangelerin oluşması gibi durumlar, kedilerin kıl-tüy dökmesine neden olabilir. Bununla birlikte hormonel bozukluklar ile troid bezinin fazla salgılanması da buna neden olabilir. Genelde yaşlılarda görünmekle birlikte genç kedilerde de bu durumlar meydana gelebilir. Öncelikle veteriner hekiminize giderek bunun altında yatan kesin tanıyı ortaya çıkarmanız gerekecek.

Veteriner hekim kontrolü dışında, neyin tam olarak kedi tüyü dökülmesine neden olduğunu siz anlayamazsınız. Lütfen bu yüzden tahminlerinize ya da yakın dostlarınızın yakın geçmişteki deneyimlerine göre bir çözüm geliştirmeyin. Çünkü her kedi cinsinin farklı bir tüy özelliği ve her kedinin de farklı nedenlerden dolayı tüy sorunları olmaktadır. Gelişigüzel ve kulaktan dolma bilgiler yanıltıcı olabilir. Veteriner hekiminiz, size takip etmeniz gereken en ideal çözüm yolunu sunacaktır.

Kedilerin tüy dökme mevsimi ne zamandır?

Kedilerin tüy dökme dönemi bahar aylarındadır (ilk-sonbahar).