Papağanın Gagası Kanıyor, Ne Yapılmalı?

Papağanın Gagası Kanıyor, Ne Yapılmalı?

Papağanların vücutlarındaki en güçlü noktaları gagalarıdır. Kimi papağan türlerinde, tırnaklarından daha güçlü ve daha çok kullandıkları bölgeleri gagaları olmaktadır. Kemirgenler grubunda olmasalar da, sürekli olarak gagaları ile kemirmekten çok hoşlanırlar. Eğer kafes ortamında besliyorsanız, bu durumda sürekli olarak gagalarını kafesin demirlerine vuruyor olabilirler. Bu da, onların gagalarının kanamasına neden olabilir.

İşte bu yüzden eğer aşırı derecede ve durmayan bir kanama var ise; öncelikle temiz bir bezle burun noktasından aşağı doğru gelecek şekilde ve papağanı rahatsız etmeyecek şekilde, bağlamanız, iyi bir müdahale olacaktır. Eğer bu şekilde bir süre sonra durursa, daha önce temin ettiğiniz papağan yara kremini de kullanabilirsiniz. Ancak kesin bir işlem yapmadan önce veteriner hekiminize danışmanız gerekebilir.

Bazen, ne kadar da gagasından geldiği düşünülse de, aslında bu durum ağızlarından ya da burunlarından kan geliyor olabilir. İşte bu yüzden, bunun altında yatan nedenleri siz kendiniz anlayamayabilirsiniz. Ve bu durumda, herhangi bir işlem yapmadan önce lütfen en kısa sürede veteriner hekiminize danışıp, gerekirse ona göre müdahale ediniz.