Kedi ve Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi ve Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evcil hayvanınız için doğru mamayı seçerken, kendinizi pazar koridorlarında veya internette kaybedebilirsiniz. O kadar çok çeşit var ki onları seçmek her zaman kolay olmuyor. Farklı markalar, farklı tatlar ve farklı içerikler sonsuzdur. Üstelik ambalajın üzerinde sizi ikna edecek birçok farklı ifade var. Ek olarak, yanlış söylentiler de rol oynayabilir ve bu da evcil hayvan mamasını seçmeyi zorlaştırır. Evcil hayvanınızın kronik hastalıkları veya alerjileri varsa, yiyecek seçerken de buna dikkat etmelisiniz. Kısacası, kedi veya köpekler için mama seçmek göründüğü kadar kolay olmayabilir.

Bu durumda yapılacak en iyi şey, veteriner hekimlerinizin sözlerini dinlemektir. Veterinerler, evcil hayvanınız için doğru mamayı seçmenin yalnızca birkaç adım gerektirdiğini söylüyor. Kedi ve köpek maması seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktaları sizler için sıraladık.

#1 İçeriği Besleyici Olmalı

İdeal bir yem dengeli bir protein, yağ, karbonhidrat ve eser element içeriğine sahip olmalıdır. Evcil hayvanınıza yiyecek verdiğinizde bu dengeyi sağlamak kolay olmayacaktır. Bu nedenle, evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun besleyici ve dengeli bir mama seçmelisiniz. Bu şekilde, mamanın, kedinizin veya köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besinleri herhangi bir ek katkı maddesi olmadan almasını sağlayabilirsiniz. “Tamamlayıcı” yiyecekler, evcil hayvanınızın günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamaz.

#2 İçindekiler Kısmına Bakın

Kediniz veya köpeğiniz için seçeceğiniz mamanın içerik listesine bakmayı unutmayınız. Veterinerler, önemli olanın içerikler değil besinler olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın alerjik bir gövdesi varsa, mamanın içinde ne olduğunu bilmeli ve ona göre satın almalısınız.

Kedi ve Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

#3 Porsiyon Ölçüsü Önemli

Mamaların fiyatı göz önüne alındığında, büyük paketli yiyecekleri uygun fiyatlarla satın almak daha cazip olabilir. Ancak önemli olan paketin ağırlığı değil, bahsettiğimiz porsiyon büyüklüğüdür. İki kat ağırlığında 2 ölçü yemek tedarik etmeniz gerekiyorsa bunun karlı bir satın alma olduğu söylenemez. Porsiyon ölçüsü kedinizin veya köpeğinizin ihtiyacına göre belirlendiğinden en doğru kriter porsiyon büyüklüğü olacaktır.

#4 Dostunuzun İhtiyacını Göz Önünde Bulundurun

Hayvan yemleri, hayvanın yaşamının farklı dönemlerine bağlı olarak üretilir. Belki yiyecek içeriği değişmeyebilir, ancak besin değerleri evcil hayvanınızın ihtiyaçları ile uyumludur. Örneğin, yetişkin bir köpeğin daha fazla glukozamine ihtiyacı vardır, bu da eklem sağlığını iyileştirir, bir köpek yavrusu ise daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyar.

#5 Ödül Mamasını Abartmayın

Ödüllü yiyecekler, özellikle evcil hayvanınızı eğitirken çok yararlı olabilir. Ancak bazen evcil hayvanınızı ne kadar beslediğinizin farkında olmayabilirsiniz. Bu nedenle, ödül mamaları servis ederken dikkatli olun. Aşırıya kaçmamalısınız ve hayvanın istenmeyen kilo almasına dikkat etmelisiniz.

#6 Düzenli Veteriner Takibi

Evcil hayvanınızın sağlığı, sağlıklı beslenme ile yakından ilgilidir. En sevdiğiniz tüylü arkadaşınızı besleyerek duygusal kararlar verebilir ve gerçek ihtiyaçlarını göz ardı edebilirsiniz. Bu nedenle, kedinizin veya köpeğinizin iç organlarının sağlıklı olmasını, sağlıklı kilosunu korumasını ve genel durumunun iyi olmasını sağlamak için onları düzenli olarak veterinere götürmeli ve beslenme ihtiyaçlarını veterinerinize sormalısınız.

Kedi ve Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

#7 Değişiklikten Kaçının

Mamayı sadece kedinizi veya köpeğiniz için “değişiklik olsun” diyerek değiştirmeyin. Birçok modern evcil hayvan doğası gereği alerjiktir. Bu nedenle, sadece bir değişiklik için yeni bir seçim evcil hayvanınızı mutsuz edebilir.

#8 Özel İhtiyaçlara Dikkat Edin

Tüm kediler ve köpekler aynı değildir. Evcil hayvanınızın şeker hastalığı veya sakatlık gibi kronik bir hastalığı varsa, hafifse veya anemi gibi rahatsızlıkları varsa, onlar için özel yiyecekler seçmelisiniz. Bu konuda size yol gösterecek en iyi kişi bir veteriner hekimdir. Sadece hastalıkların değil, kedinizin veya köpeğinizin enerji ihtiyaçlarının da değişebileceğini unutmayın. Büyük bir hayvanınız varsa, çok enerjik bir hayvanınız varsa, yiyecek seçimi bu ihtiyaca uygun olmalıdır. Örneğin, çok aktif bir köpeğiniz varsa, protein ve kalorisi yüksek bir mama seçmeniz gerekebilir.

Kediler Köpek Maması Yiyebilir Mi?

Köpeklerin ve kedilerin çok farklı ihtiyaçları vardır. Köpekler ve kediler tıbbi, duygusal veya besleyici olsun, tamamen farklıdır. Bununla birlikte, kedi ve köpek mamasındaki bileşenlerin benzer olduğuna ve hem kedilerin hem de köpeklerin ikisini birden yiyebileceğine inanan birçok insan var. Köpek maması beta-karotenden oluşur. Bu, köpeğinizin vücudunun A vitaminine dönüştürebileceği bir bileşiktir. Kedilerin bu yeteneği yoktur. Bunun yerine, halihazırda A vitamini içeren yiyeceklere ihtiyaçları vardır. Kedilerin de köpeklerin kendi başlarına yapabilecekleri bir amino asit olan taurine ihtiyacı vardır.

Köpek maması yağ ve protein bakımından düşük ve vitamin bakımından yüksektir. Bunun nedeni, köpeklerin kolayca aşırı kilolu olabilmesidir. Bununla birlikte, kedilerin yüksek düzeyde protein ve yağa ihtiyacı vardır. Kedinize köpek maması verirseniz yetersiz beslenmeye neden olabilir ve ciddi şekilde hastalanabilir.

Kedi ve Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev Yapımı Kedi Maması Tarifleri

Elbette bazen kedi maması bitebilir ve mağazaya zamanında ulaşamayabilirsiniz. Bu durumlarda, kedinizin hangi mamayı yediğini veteriner hekiminizle konuşmak iyi bir fikirdir. Aşağıda, kedinizin ne yiyebileceğine dair bazı fikirler verilmiştir:

  • Köfteler: Köfte protein bakımından zengindir ve kediniz için mükemmel yiyeceklerdir. Et biraz yağlı olabilir, ancak kediler kilo alabileceğinden çok yağlı olmadığından emin olun. Kedinizin vitaminlere, özellikle de A vitaminine ihtiyacı olduğu için sebzeleri de ekleyin.
  • Sebzeli Ton Balığı: Bu yiyeceği hazırlamak, bir ton balığı konservesini (tercihen suda) açmak kadar basittir. İyice süzün ve küçük havuç parçaları veya diğer sebzelerle karıştırın. Tuz veya başka baharatlar veya çeşniler eklemeyin.
  • Somon: Bir parça ızgara somon kedinizi çıldırtacaktır. Balıktan daha çok sevdikleri hiçbir şey yok. Somon balığınız yoksa kedinize farklı türde bir balık verebilirsiniz.

Bunlar sadece birkaç fikir, ancak evcil hayvanınızın neyi seveceğini en iyi siz bilirsiniz. Evcil hayvanlarınızı kedi ve köpek maması dışındaki yiyeceklerle beslemenin yalnızca acil durumlarda yapılması gerektiğini unutmayın. Alışkanlık olmamalı.

Köpeğiniz İçin En Verimli Besinler

Hayvanların ihtiyaç duydukları tüm vitaminleri yiyeceklerden almaları çok önemlidir. Bununla birlikte, genellikle durum böyle değildir, bu nedenle veterineriniz köpeğinize özel bir reçete yazabilir. Köpek maması gerekli olan tüm besinleri içermelidir, bu nedenle her zaman en kaliteli markaları aramanızı öneririz.

Yağda çözünen vitaminlerle aşırı yüklendiğinde vücut bunları dışarı atamaz. Bunun yerine yağ dokusunda ve karaciğerde birikerek ciddi hasara neden olur. Köpeğiniz için neyin en iyi olduğunu öğrenmek için veterinerinize danışın. Hayvanlar belli bir yaşa geldiğinde, hastalıklardan veya kazalardan kurtulmaları daha zor hale gelir. Ek olarak, anemik olabilirler veya kas / kemik yaralanmaları belirtileri gösterebilir. Veya genç köpekler söz konusu olduğunda, düzgün bir şekilde gelişmek için bir besin takviyesine ihtiyaç duyabilirler.

  • A vitamini görme, bağışıklık, büyüme ve gelişme için gereklidir. Vücudu enfeksiyonlara karşı koruduğu için “anti-enfektif” vitamin olarak bilinir.
  • B6 ve B12 vitaminleri, kırmızı kan hücresi oluşumu ve sinir fonksiyonu için gereklidir.
  • C vitamini yara iyileşmesini destekler ve sağlıklı diş etlerini ve dişleri destekler.

Tüm bu vitaminler doğru köpek mamasında ve tabii ki taze yiyeceklerin çoğunda bulunabilir.