Golden Retriever Köpek Cinsi

Golden Retriever Köpek Cinsi

Kısaca “Golden” olarak adlandırılan Golden Retriever ırkı, aslen avda vurulan kuşların yakalanması ve avcıya getirilmesi için yetiştirilen oldukça popüler bir türdür. İsminin içerdiği “retriever” kelimesi avcı bir köpek olmasından kaynaklanmaktadır. Bul getir anlamına gelen bu isim yetiştirilme amacına son derece uygundur.

Ayrıca “golden” yani altın olarak anılsa da, ırkın ilk canlılarının siyah renkte olduğu rivayetler arasında yer almaktadır. Günümüzde Golden Retriever renkleri altın ve krem tonları arasında geçişlerden oluşmaktadır.

113.1 desibelde havlayarak adını Guinness Rekorlar kitabına yazdıranından, 5 tenis topunu ağzına aynı anda sığdıranına, bir kanguruya annelik edeninden, sahibini puma saldırısından kurtarana kadar birçok gerçek kesitin kahramanıdır 😊. Ritim tutabilen Golden Retriever yüksek sesli müzikten dahi rahatsız olmamasına rağmen, alçak bir ses veya nesneden korkup saklanabilmektedir.

Yetenekli bir bekçi köpeğidir ancak bekçilik yapması için sahiplenilmemelidir. Dünyanın en arkadaş canlısı varlıklarından biri olduğu için, sizin tehlikede olduğunuzu düşünmedikçe hırsıza dahi sempatik tavırlar sergileyecektir. Yufka yürekli ve sıcak kanlı olmasının haricinde sezgileri kuvvetli bir rehberlik hizmeti vermektedir. Bu nedenle görme engellilere yardımcı olmakta ve ruhsal sıkıntılar içinde olan kişilerin terapisinde destek olarak kullanılmaktadır.

Alman çoban köpeğinin liderler arasında yer aldığı IQ – zeka sıralamasında dördüncü olan Golden Retriever, her komutu anlayabilir ve sahibiyle daima iletişim halindedir. Diğer köpekler ırklarının birçoğuna oranla yüksek koku alma hassasiyetine sahiptir. Bomba vb patlayıcıların, uyuşturucu maddelerin kokularını rahatça almaktadır. Ayrıca narkotik baskınlara katılmakta ve arama kurtarma çalışmalarına destek olmaktadır.

Tarihi

1800’lerde İskoç yaylalarında soylu bir ailenin meclis üyeliği yapan oğlu yaşıyordu. Marjorybanks adındaki bu adam, görevini sonlandırıp emekli oldu ve geniş bir arazi satın aldı. Köpek büyütmeye başladı. Bir gün Rus sirk köpeklerinin ırkından gelen bir köpek gördü ve onu geyik avına götürdü. Köpeğin avcılık performansı o kadar iyiydi ki, Marjorybanks çok memnun kaldı ve onu yetiştirmeye karar verdi. Birkaç yıl içinde Bloodhound ile birleşmesinden golden ırkı doğdu.

Günümüzün en popüler ve en sevilen ırkı olduğundan neredeyse her yaptığı kayıt altına alınsa da anlatılan bu geçmiş sadece rivayetten ibarettir. Ayrıca 1865’te Brighton sınırlarında bir sarı yavru bulunduğu ve bu yavrunun Irish Setter, Newfoundland, Wavy Coated Retriever gibi ırkların çaprazlanmasıyla doğduğu da rivayetler arasındadır. Nous cinsi olduğu söylenen bu sarı yavrunun 1868’de Tweed Water Spaniel ırkından dişi bir köpekle birleştiği, sonucunda dünyaya 4 sarı yavru getirdiği ve böylece golden ırkını oluşturduğu iddia edilmektedir.

Karakteri

Gülerken gözleri kısılan insanlardan korkmayın denir ya, bizce hayvanlardan da korkmayın 👀! Siyah kocaman bir burun, kahkaha atar surette tamamen kapanan koyu renkli gözler, parlak tüyler, sarkık orta boy kulaklarıyla Golden Retriever tatlı mı tatlı bir surete sahiptir. Yüksek sorumluluk hissi taşıyan ırk, bazen inatçı bir ruh haline bürünmekte ve tıpkı bir çocuk gibi kendi isteği olana dek direnmektedir.

Özgüvenli, samimi, uyumlu, sevecen, uslu, şefkatli olan Golden Retriever adeta edep sahibidir ve hoşgörü doludur. Patronluk taslamayan ve uysal olan karakterinin bir sonucu olarak düzenlenen itaat yarışmalarında genelde lider gelmektedir. Sizi kızdırmışsa bir köşeye çekilip gülümsemenizi yakalayana dek sizi izleyecektir. Bu hayatta edinilebilecek en sadık dostlardan biridir. Sahibinin güvenlik ve mutluluğu onun için her şeyden önemlidir. Üzüntü, gerginlik, stres gibi duyguları hissetmektedir. Bu enerjiden kurtulması için sahibini mutlu etmeye çabalamaktadır. Yüksek beklenti taşımamakta olan Golden Retriever sadece sevgi ve ilgi beklemektedir.

Sakın ola bu şirinlik abidesine kanıp eğitimi ve disiplini elden bırakmayın. Biraz şımarık ve kıskanç olan karakterleri kısa süre için de olsa kontrolden çıkmalarına neden olacaktır.

Bakımı

Bakımı birçok köpek cinsine oranla kolay olan Golden Retriever, bir gün içerisinde en fazla 7 saat yalnız kalabilmektedir. Yalnızlıktan ve size olan özleminden çevredeki eşyaları devirme eğilimi göstermektedir. Ayrıca hırsını çıkarmamayı tercih ettiğinde üzülüp depresyona girebilmektedir. Böylece anahtar sesi kendisini dünyanın en mutlu canlısı yapsa da depresyonun etkileri bir süre devam etmektedir. Çok yüksek olan enerjisi muhakkak bul getir oyunlarıyla ve günlük yürüyüşlerle atılmalıdır. Hiperaktif sayılan bir tür olan Golden Retriever geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duymaktadır.

Çift katmanlı orta boy tüyleri vardır. Dış tüylerin su geçirgenliği yoktur ve iç tüyler sıktır. Güzel ve parlak bir posta sahip olan Golden Retriever mevsim geçişlerinde çok daha fazla tüy dökmektedir. Ancak günde 2-3 kez taramak aranızda kuvvetli bir bağ oluşturmakta ve tüylerin dökülmesini önlemektedir.

Aşı takvimi takip edilmeli ve veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır. Günlük besin miktarı veteriner hekim tarafından belirlenmelidir. Yemek yemeye bayıldıklarından yanlış ve dengesiz beslenme hızla kilo almalarına neden olmaktadır. Yavru Golden Retriever 2 ay anne sütü ile beslenmeli, 50 günün ardından et suyu ile yumuşatılan kuru mama ile beslenmeye geçilmelidir. İlk üç ay günde üç öğün mama verilirken 2 öğünde sabitlenmelidir. Yavru veya yetişkin olsun beslenmenin ardından 30 dakika beklenmeli ve mama kabı ortadan kaldırılmalıdır. Sadece taze su kabı bırakılmalıdır.

Yüzde 30 protein, yüzde 18 Omega 3-6 yararlı yağlar içeren vitamin ve mineral değerleri yüksek olan dolgu malzemesi olarak tahılın (esmer veya beyaz pirinç) kullanıldığı kaliteli kuru mamalar tercih edilmelidir. Bu arada Golden Retriever kırmızı et (hindi, kuzu) ve tavuk etini bayılarak tüketmektedir. Verilebilecek besin maddeleri BHa, sodyum, propilon, etoksikin ve glokol gibi koruyucu kimyasalları, yapay tatlandırıcı veya şeker ihtiva etmemelidir. Kendisine asla küflü, tuzlu, hamur, çiğ veya az pişmiş gıdalar, avokado, kemik, fındık, alkol, süt, soğan, sarımsak, kahve, çikolata, soda, çiğ yumurta verilmemelidir.

Ağırlık ve Boyutları

Erkekleri; 56-61 cm boyunda ve 27-36 kg ağırlığında olmaktadır, dişileri ise; 51-56 cm boyunda ve 25-32 kg ağırlığında olmaktadır. Amerikan Golden Retriever, İngiliz Golden Retriever ve Kanada Golden Retriever olarak üç türe ayrılan ırkın ortalama ağırlık ve boyutları aynıdır. Bunun nedeni türlerin tüy uzunluğu, renk tonu ve omuz yüksekliği bakımından benzerlik göstermeleridir.

Yatkın Olduğu Hastalıklar

Tüyler, dışkı, kulak içi ve aktivite sıklığı dikkatle takip edilmelidir. Cinsin kalça displazisi, kanser, kalp ve Lyme hastalığı, kulak enfeksiyonu, alerji, egzama, dirsek deformasyonu, nefrit ve von willebrand adlı genetik kan hastalığına yatkınlığı vardır.

Sık Sorulan Sorular

🐶 Golden Retriever Cinsinin Ömrü Ne Kadar?

Yüksek kaliteli yaşam standartlarında 12 yılı bulabilen yaşam süresi genelde 10-11 yıldır.

🐶 Golden Retriever Cinsinin Bakımı Zor Mu?

Bakımı zor olmamakla birlikte yüksek enerjisini dizginlemekte zorlanacak kişilerin Golden Retriever cinsi bir köpeği sahiplenmesi önerilmemektedir. Günün yarısında uyumayı tercih etse dahi uyandığında son derece hareketli ve zıpır bir canlı haline gelmektedir.

🐶 Golden Retriever Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Dadı köpek olarak da anılan Golden Retriever bebek/çocuk bakıcılığında büyük yardımlar eder. Çocukların canını yakması halinde yüksek sabır göstermekte ve kesinlikle saldırgan davranmamaktadır. Anlaşamadığı canlı yok denecek kadar azdır. Diğer köpeklerle anlaşabilen az sayıda köpek cinsi vardır. Golden Retriever bu nadide listede ilk sıralarda yer alır. Yetişkinler, kediler hatta yabancılarla dahi sıcak kanlı bir iletişim kurar. Çocuklar en sevdikleri arasındadır.

🐶 Golden Retriever Cinsi Eğitilebilir Mi?

Evet, Golden Retriever’lar öğrenmeye aç canlılardır. Öğrenme isteği sayesinde her şeyi hemen kavramaktadır. Böylece sahibini yormadığı gibi eğlenceli hareketler sergileyerek mutlu bir vakit geçirmeyi sağlamaktadır.

🐶 Golden Retriever Cinsi Apartmanda Yaşar Mı?

En sık sahiplenilen aile dostlarından biridir. Egzersizlerinin düzenli yaptırılması ve enerjisini atması sağlandığında her ortamda rahatlıkla yaşamaktadır.