Kedinin Tıkalı Burnu Nasıl Açılır?

Kedinin Tıkalı Burnu Nasıl Açılır?

Kedilerin, herhangi bir nedenle burnu tıkanabilir. Bu tıkanıklık kısa süreli veya uzun süreli olabilir. Aynı zamanda derecesi de farklı olabilir. Bu durum, kedilerin ciddi manada rahatsızlık hissetmelerine sebep olabilir. Kedilerin burnu, üst solunum yolu rahatsızlığı yani gribal enfeksiyonlar, nezle, bronşit, astım atakları, KOAH gibi sebeplerle tıkanabilir. Bu durumların bazılarında veteriner hekimi burun damlası ve çeşitli ilaçların kullanımını tavsiye edebilir. Bunların dışında, bu durum mevsimsel etkilerden de oluşmuş olabilir.

Bir diğer sebep ise, normal bir biyolojik tepki de olabilir. Yine, balgam ve sümük de, burnu tıkayabilir bir normal biyolojik durum olabilir. En doğru tanıyı siz ve daha ciddi olması durumunda veteriner hekiminiz koyabilirsiniz. Eğer tanı konulduysa; bu durumda, basit rahatlatıcı çözümler olabilir.

Hekim tavsiyesi ile antibiyotik kullanılarak 5 ml şırınga yardımı ile işlem yapabilirsiniz. Hekime Zylexis aşısı yaptırabilirsiniz. Ve eğer kendinize güveniyor ve kedinizin burun ve gırtlağının tahriş olmayacağından eminseniz; bu durumda, kedinizin burnuna ve gırtlağına, nemli bez yardımı ile temizlik işlemi yapabilirsiniz.

Burnuna metal ve diğer cisimleri koymayı lütfen denemeyiniz. Nemli ve yumuşak bir bez işinizi görecektir. Daha detaylı işlemler için veteriner hekime başvurunuz.