Köpeklerle Kediler Neden Anlaşamaz?

Köpeklerle Kediler Neden Anlaşamaz?

Kedi ve köpeklerin düşmanlığı herkes tarafından bilinir. Birbiriyle anlaşır gibi görünen kedi ve köpek dostluklarına daha çok fotoğraflarda rastlanabilir.

Hayvanlarda Beden Dili Neyi İfade Eder?

Hayvanlar kendi aralarında geliştirdikleri beden diliyle konuşurlar. Kulak, kuyruk, göz ve dil hayvanlarda iletişimin en etkili olduğu organlardır. Kedi ve köpek arasında yaşanan anlaşmazlıkların temel nedeninin kullanılan beden dilinin yanlış anlaşılması nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir.

Köpeklerin doğasından gelen avcılık içgüdüsü de anlaşmazlığın en temel sebepleri arasında sayılabilir.

Doğada yaşayan hayvanlar dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı kendilerini koruma altına alarak güven duygularını geliştirirler. Kedi ve köpek karşılaşmasında her iki tarafta kendini korumak amacıyla hırçın tavırlar sergileyebilir.

Bu aşamada yanlış anlaşılan beden dili istenmeyen kavgaların yaşanmasına neden olabilir.

Neden köpekler kedilerle anlaşamaz dendiğinde koruma içgüdüsünün hareketleri etkisi altına alması sebep olarak gösterilebilir. Kedi ve köpekler arasında kurulacak etkileşimin güçlü olması için insanların da ilişkiye dâhil olması gerekebilir.

Köpeklerle Kediler Neden Anlaşamaz?

Kediler ve Köpekler Arasındaki Düşmanlık

Genetik olarak değerlendirme yapıldığında kedilerle köpeklerin birbirine düşman olması için herhangi bir sebep bulunamamıştır. İki tür arasındaki düşmanlık insanların bildiğinden ya da öğrenmiş olduğundan çok daha azdır. Özellikle çizgi filmlere konu olan kaçma kovalama sahneleri beğenildiği için sık kullanılmaktadır. Köpekler;

  • Dost,
  • Yardımsever,
  • Sadık,
  • Vefalı,
  • Cesur ve
  • Sevgisini belli eden bir karaktere sahiptir.

Oysa kediler; mesafeli, kibar, şeytani ve gizemlidir. Bu sayılan özellikler bile neden köpekler kedilerle anlaşamaz sorusunun cevabını net bir şekilde vermektedir.

Köpek ve Kedilerde Öfke Belirtileri

Onları önemsemeyen tavırlarını net bir şekilde sergileyen köpeklerin, kedilerin burunlarının dibine gelip tahrik etmeleriyle beraber sabırları da tükenir. Kedilerse kendilerine yaklaşan köpeklere karşı her zaman aşırı tepkilidir. Tüylerini kabartarak kamburlaşan kediler tıslamaya başlayarak köpekleri kendilerinden uzaklaştırmaya çalışır.

Köpek için bir tehdit oluşturan kedinin bu hali, kavganın da başlamasının neden olarak gösterilebilir. Kedi ve köpekler sıklıkla kavga etseler dahi birlikte yaşamayı insanlardan daha iyi bildikleri söylenebilir.