Muhabbet Kuşu Neden Yumurtlamaz?

Muhabbet Kuşu Neden Yumurtlamaz?

Muhabbet kuşları, genelde üreme alışkanlıkları olan kuş türleridir ancak bazı nedenlerden dolayı yumurtlayamamalarına da rastlanmaktadır. Bu durumlar, kimi zaman geçici olmakla birlikte kimi zamansa uzun süreli olabilmektedir. Muhabbet kuşu yumurtlamıyor neden diye sorulduğunda akla ilk olarak ortamın ısısı ve yemler gelmektedir. Eğer yemlerin kaliteli ve doyurucu olduğuna inanıyorsanız, bu durumda akıllara bir de ortam ısısı gelebilir. Zira, ortamın az veya çok sıcak olması, yumurtlamayı etkiler. Normal ısıda ve nemde yumurtlamalar daha kolay hale gelebilmektedir.

Su ve mamalarına da ek olarak vitamin ve mineraller eklenebilir. Tabii ki bunun için veteriner hekimden doğrudan yardım almanız gerekir ve aklınıza gelen her yemi ve ilacı kullanmamanız gerekir.

Bununla birlikte, ortamdaki kuş sayısı da yumurtlamaları etkiler. Bazı kuşların kısır olabileceğini unutmamak gerekir. Bundan dolayı bir ortamda ne kadar kuş olursa, dişi kuşların yumurtlaması da bir o kadar daha sık ve daha fazla olacaktır. Genelde bu durumu mama yardımı ile de çözdüğünü söyleyenler olabilir ancak buna başlamadan önce veterinerinize danışmanız gerekir.