German Shepherd (Alman Kurdu) Köpek Cinsi

German Shepherd (Alman Kurdu) Köpek Cinsi

Alman Çoban Köpeği tüm zamanların en zeki üçüncü ırkıdır. Cinsin gerçek ismi German Shepherd‘dır ve Alman Kurdu olarak da bilinirler. Üstünlükleri ve işçilikleri herhangi bir görevle dizginlenmediği zaman kendisine iş yaratacaktır. Güçlü ve geniş omuzlara, maşallah dedirten boya posa sahiptir. Hareketsiz ve hareketli kas yapısı kusursuzdur. Çene kuvveti çok yüksektir. Hızlı hareket esnasında aşağıya inen, heyecanlandığında yukarı kalkan başı gösterişlidir. Yan profilinde kalçaya doğru alçaldığı fark edilir. Kuyruğu çalı süpürgesini andırır. Dinlenme esnasında kılıçvari bir kavis alır, hareket esnasında hafif yukarı kalkar. Kulakları erişkinlikte daima diktir. Durmaksızın koşması, sallanmaması, kamburlaşmaması, belde çöküntü oluşmaması ve ürkek olmaması beklenir. Ayrıca çenesi alttan kapanmalı ve burun rengi siyah olmalıdır. Irk kendi içinde boyun yüksekliği, kürk cinsi, bel düşüklüğü gibi küçük nüanslar nedeniyle 12 farklı kategoriye ayrılır. Tüy rengi genelde pas, kahve, sarı, krem ve siyah kombinasyonlarını içerir.

Bakışları neşeli, özgüveni yüksektir. Oldukça sık tercih edilen Alman Kurdu, eğitim almaları sonucu mükemmel bir canlıya dönüşür. Sahibine düşkün şahane bir dost, itaatkar bir evcil hayvan, cesur bir koruyucudur. Ailesini tehlikelere karşı savunmak için canı pahasına hareket eder. Evinin sınırlarını bilir ve davetsiz misafirlerden, şüpheli yabancılardan bir nebze dahi hoşlanmaz. Hal böyleyken kural ihlaline imkan tanımaz, eve de bahçeye de sokmaz!

Bakışları neşeli, özgüveni yüksektir. Oldukça sık tercih edilen Alman Çoban Köpeği, eğitim almaları sonucu mükemmel bir canlıya dönüşür. Sahibine düşkün şahane bir dost, itaatkar bir evcil hayvan, cesur bir koruyucudur. Ailesini tehlikelere karşı savunmak için canı pahasına hareket eder. Evinin sınırlarını bilir ve davetsiz misafirlerden, şüpheli yabancılardan bir nebze dahi hoşlanmaz. Hal böyleyken kural ihlaline imkan tanımaz, eve de bahçeye de sokmaz!

Tarihi

1864 doğumlu Stephanitz, annesinin dileği üzerine orduya katıldı. Aynı zamanda köpekler üzerinde çalışmaya başladı. Sürü güdümünde çoban köpeği eksikliğini fark ederek çiftliklerde yararlanılan farklı ırkları inceledi. Thuringia sınırlarında yaşayan küçük köpek cinsi ile Württemberg ırkını birleştirdi. 1899 senesinde bir şovda rastladığı köpeği evlat edindi. Ardından Verein Für Deutsche Schaferhunde (SV) adlı köklü kulübü 9 arkadaşıyla birlikte kurdu. Irkın gelişimi için çiftleştirmeler Mores Plieningen cinsi ile devam etti. 1925 yılına dek süren çabalar sonucu en son Klodo von Boxberg ile birleştirildi. Doğan yavruların eğitimleri verildi ve Almanların Schutzhund olarak andığı koruma köpeğine kavuşuldu. Irk tescilinde bir çok dereceye girerek ödüllendirildi. 30 yılda geliştirilen German Shepherd Dog, polis kuvvetlerinin ve askeriyenin vazgeçilmez parçası oldu. Adına karalama kampanyaları düzenlendi. İngilizler Alsatian’dan (Alsas) dünyaya yayıldığını iddia etti ve ırka bu ismi verdi ve İngiltere’de cinsin ismi Alsatian olarak tanındı. 1. Dünya Savaşı’nda hat çekme, esir kampı – cephanelik koruma, takip etme ve mesaj iletme işlerinde görevlendirildi.

1918’de Fransa’da sokakta kalan iki yavruyu sahiplenen Onbaşı Lee Duncon yavrulara Rin Tin Tin ve Nannette isimlerini verdi. Nannette vefat ettikten sonra ünlü film şirketince Rin Tin Tin’in üstün zekası ve kabiliyetleri keşfedildi. Rin Tin Tin efsanesi tam 24 filme konu oldu. Daha bir çok ünlü türdeşiyle günümüzde hala popülerliğini koruyan Alman Kurdu, II. Dünya Savaşı’nda Stalingrad’da, 11 Eylül saldırılarında yıkılan binaların enkazını aramada görev aldı. Hala ilk rehber köpek olma unvanı Alman Çoban Köpeği tarafından korunuyor ve American Kennel Club (ACK) tarafından en iyi 50 köpek ırkının belirlendiği listede üçüncü sırada.

Karakteri

Geniş arazilerin kavgadan korkmayan cesur yiğididir German Shepherd. Eğitim almadıklarında veya yanlış eğitildiklerinde huzursuz, çekingen, saldırgan bir karaktere sahip olabilirler. Aşırı korumacı olduklarından sosyalleşmeleri önemlidir.

Eğitim almaları halinde sessiz bir karaktere sahip üstün ve asil bir ırktır. Gerekmedikçe ve sinirlenmedikçe havlamaz. Açıkça tehdit algılamadığı sürece saldırgan tavır sergilemez. Sert mizacının ardında pamuk gibi huzurlu, sevecen ve bol neşeli bir köpek vardır. İtaatkar, sadık, dikkatli ve güvenilirdir. Sahibinin ses tonuna duyarlıdır. Yabancılardan haz etmemesine rağmen sahibinin yanında yaklaşmaya izin verse de bulunduğu bahçede tek başına ise yaklaşılması önerilmez. İlgi ve sevgi bekler. Yalnızlık, tüm huylarını olumsuz yönde değiştirebilir.

Bakımı

Çeşitli ve keskin iklim koşullarının tümüne dayanımı ve adaptasyonu sağlayan kürküdür. Çift tabakalı tüyleri orta uzunluktadır. Üst tabaka düz veya dalgalı iken alt tabaka yünlü ve sık yapıdadır. Cildinin hava alması ve ölü tüylerden arınması için haftada 2 kez, tüy dökülmesinin tamamen önüne geçmek için her gün düzenli olarak taranmalı veya fırçalanmalıdır. Çift taraflı ve geniş yüzeyli tarakla, açık alanda gerçekleştirilmesi gereken bu bakım seansında tüy toplama rulosu bulundurulmalıdır. Koruyucu yağ tabakası varlığı Alman çoban köpeğinin yılda ancak iki kez yıkanmasına müsaade eder. Gerekli durumlar haricinde banyo yaptırılmaması, koruyucu tabakaya verilecek zararı önlemekte, deri hassasiyetini azaltmakta ve kötü kokuları önlemektedir. Pek kokmayan, tıraş ihtiyacı bulunmayan, pak bir ırk olan Alman kurdu, kuru şampuanla temizlenebilir. Ayda bir defa törpülenmeyen tırnakları kesilmeli ve haftada iki defa toz birikimine karşı kulak temizliği yapılmalıdır.

Bu ırkın beslenmesi hayati önem taşır. Yemeyi sevdiklerinden öğün miktarlarını abartıp sindirim sorunu yaşayabilirler. Öğün sıklığı ve miktarları veteriner hekim kontrolünde kararlaştırılmalı ve yapılan programın dışına çıkılmamalıdır. Yatkın olduğu hastalıkların oluşmasındaki en büyük etken kötü ve yetersiz beslenme koşullarıdır. Eklem destekleyiciler ve kuvvetlendirici gıdalar beslenme listesine eklenmelidir. Glukozamin kondrotin ihtivası bulunan bu besinler haricinde E, B12 ve sindirim enzim takviyeleri verilmelidir.

Egzersizlerinin yavruluk döneminden sonra başlayacağı Alman Çoban Köpeği çok yüksek enerjiye sahiptir. Düzenli hareketler, tempolu yürüyüşler, uzun koşular, tut getir, top ve frizbi oyunları, zeka açıcı agilty oyun türlerini deneyebilirsiniz. İllaki canı sıkılacaktır. Bu esnada yabancı maddeleri mideye indirebilir, havlayabilir, çevresindeki nesneleri çiğner. Bu nedenle deri çiğneme kemiği veya ödül mamasının yerleştirilebildiği kauçuk oyuncaklar satın alınabilir. Böylece diş temizliği ihtiyacı da son derece azalacaktır.

Üstün beceri ve hünerlerini göstermesi için kesinlikle eğitim alması gereken bir ırktır. Üstelik en kolay eğitilebilen türlerdendir. Yavruluk döneminde eğitilmeli ve önce itaat eğitimi verilmelidir. Sosyalleşmeleri farklı sesler, insanlar ve ortamlarla sağlanmalıdır. Öğrenmeye olan yüksek hevesi ve merakı sayesinde her şeyi öğrenmesi mümkündür. Çok kısa sürede eğitimini tamamlayan German Shepherd, oldukça zekidir. Koku hassasiyeti ve ani refleks kabiliyeti çok gelişmiştir. Bu nedenle aile üyeleri için güven veren bir türdür. Tehlike anında sahibini bilgilendirir. Uçaktan paraşütle atlama eğitimi dahi alabilir. En çok istihbarat ve polis köpeği olarak (K-9) görevlendirilir. Ceset, patlayıcı gibi ögeleri kolayca tespit edebilir. İşitme ve görme engelliler için rehber, bekçi, rehabilitasyon köpeği olmasının yanı sıra narkotik şubenin vazgeçilmezidir. Askeri alanlarda ve arama kurtarma çalışmalarında kendisine sıkça başvurulur. Savaşta ve sürü güdülmesinde lider olarak görev yapmaktadır. Ayrıca tam bir şov köpeği ve gerçek bir film yıldızıdır. Her neyle görevlendirilmiş olursa olsun işini ciddiye alır ve konsantrasyonu tamdır.

Ağırlık ve Boyutları

Oldukça ağır, geniş ve kaslı bir görünüme sahiptir. Büyük ırk olan Alman Çoban Köpeği dişileri erkeğe oranla daha küçüktür. Erkeklerde omuz yüksekliği 60-65 cm iken ağırlık 35-40 kg arasındadır. Dişilerde ise omuz yüksekliği 50-55 cm iken ağırlık 22-32 kg arasındadır.

Yatkın Olduğu Hastalıklar

Genel anlamda sağlıklı bir ırk olan German Shepherd Dog, alerjik bünyeye sahiptir. Bazı hastalıklara genetik olarak yatkın olduğundan, alerjik reaksiyonların ve dejeneratif rahatsızlıkların önlenmesinde en önemli faktör kaliteli ve dengeli beslenmedir.

Arka patilerin basış bozukluğuna neden olan Kalça Çıkığı (Hip Dysplasia), yürüyüşte ağrı ile seyreden dirsek çıkığı (Elbow Dysplasia), hızlı yemek yeme kaynaklı Mide Genişlemesi ve Dönmesi (Gastrik Dilatasyon-Volvulus), omuriliğin dejenerasyonu hastalığı olan Dejeneratif Miyelopati (Degenerative Myelopathy), hücre hasarı nedeniyle Ekzokrin Pankreas Yetmezliği (Exocrine Pancreatic Insufficiency), gıda ve deri alerjileri görülen rahatsızlıklardandır.

Sık Sorulan Sorular

🐶 German Shepherd (Alman Kurdu) Cinsinin Ömrü Ne Kadar?

Dayanıklı bir cins olan Alman Çoban Köpeği, ortalama 10-12 yıl yaşam sürer. Hayat yolunda bize daha fazla eşlik etmelerini istiyorsak beslenmelerine, egzersizlerine, bakımlarına ve veteriner kontrollerine gerekli önemi vermeli, yaşam standartlarını yüksek tutmalıyız.

🐶 German Shepherd (Alman Kurdu) Cinsinin Bakımı Zor Mu?

Bakımı kolay olan, ancak emek isteyen Alman Çoban Köpeği için yeterli vakit ayrılmalı ve gerekli işlemler bir rutine oturtulmalıdır. Beslenmesi haricinde dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Yalnız kalmayı sevmediğinden uzun süre tek başına bırakılmamalıdır. Çok hareketli ve enerjik yapıya sahip olan ırk polis uygulamaları ve itaat eğitiminde fazlasıyla mutlu olmaktadır. Ancak büyüme ve gelişimi yeterli seviyeye gelmeden egzersizlerin yapımına başlanmamalıdır. Erken yaşta veya yavrulukta başlayan egzersizler ciddi ve onarılmaz eklem rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

🐶 German Shepherd (Alman Kurdu) Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Doğumundan itibaren köpekler ve diğer evcil hayvanlar ile etkileşime sokulması arkadaş canlısı olmasını sağlar. Yavru Alman Çoban Köpeği ve iyi eğitim almış olanların çocuklarla iletişimi mükemmeldir. Harika ve güvenilir bir dadıdır. Doğuştan ve içgüdüsel olarak çocuklara ilgi ve sevgi besler, nerdeyse sonsuz tahammülü vardır. Bu yüzden çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği bir arkadaştır. Çocuklarla olan muhteşem uyumu neticesinde saatlerce bıkmaksızın oyun oynayabilir ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirebilir. Ancak çok büyük bir cüsseye sahip olduğundan istemsizce zarar verebilir. Bu durum çarpma / çarpışma kaynaklıdır. Yabancılara, davetsiz misafirlere ve köpeklere karşı samimi tavır sergilemekten oldukça uzaktır.

🐶 German Shepherd (Alman Kurdu) Cinsi Eğitilebilir Mi?

Eğitilmesi en mümkün ve keyifli ırklardandır. Tarif edilemeyen yeteneklerinin tümü verilen eğitim sayesinde ortaya çıkmaktadır. Öylesine akıllıdır ki alarm sesini algılayıp işitme rahatsızlığı olan sahibini uyandırabilir, kapı zilini çalabilir veya çalan zile gidebilir, yaklaşan tüm tehlikelerden sahibini haberdar edebilir. Ev işlerinde yardımcı olabilir, yetenek ve spor yarışmalarında hünerlerini sergileyebilir ve ava çıkarılabilir.

🐶 German Shepherd (Alman Kurdu) Cinsi Apartmanda Yaşar Mı?

Büyük bir ırk olan Alman Çoban Köpeği apartmanda yaşamaya uygun bir ev arkadaşı değildir. Oldukça geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duyan ırk sosyal yönden aktif olduğundan insanlarla iç içe olmak isteyecektir. Bu nedenle arka bahçenizde bakılması imkansızdır. Böyle bir durumla karşılaşırsa kendini aileden biri gibi, değerli bir parçası olarak hissedemeyecektir. Apartmanda yaşamak zorunda olanların geniş bir eve ve direkt ulaşılabilecek bir bahçeye sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca sık sık tuvalet ihtiyacı duyduğundan ve yoğun enerjiye sahip olduğundan ferah alanlara gereksinim duymaktadır. Banyo yaptırılmaları hidrofobik kürklerinden dolayı pek mümkün olmamaktadır. Sadece iletişim kurmak için havlayan ırk uzun süre tek başına kalırsa ciddi şekilde sesini yükseltecektir. Çevreyi kazma, kemirme eğilimi gösterecektir. Bu nedenlerden dolayı apartmanda yaşaması önerilmez. Ancak her türlü hava ve yaşam koşuluna kolayca adaptasyon sağladığından apartman dairesine de kısa sürede uyum sağlayacaktır.