Kedi Gribi İnsana Bulaşır Mı?

Kedi Gribi İnsana Bulaşır Mı?

Grip çeşitlerinden bazıları insandan insana, insandan hayvana ve hayvandan hayvana ya da hayvandan insana geçebilir. Bu durum, virüsün yaşam alanına ve bu yaşam alanındaki uygun sıcaklık ve besin ortamına bağlıdır. Kediler de, insanlar gibi virüsal enfeksiyon hastalıkları olan gribe yakalanabilir ve bu durum onlar için de gerçek anlamda, ciddi problemlere neden olabilir. Göz yaşarması, burun akıntısı, kötü kokular, göz çapaklanması ve kulak kaşıntısı gibi durumlara neden olabilir.

Merak edilen en önemli sorulardan biri de, acaba kedi gribi insana geçer mi, insana bulaşır mı sorusudur. Kedilerin bağışıklık sistemine ve dolayısı ile üst solunum yoluna etki eden virüs komplikasyonları Herpervirüs ve Calicivirüs grubundadır.

Ancak insanların bu gruptaki virüslere karşı henüz bebekken bağışıklık gösterebildiği görülmüştür. Yani, kedilerde görülen grip, insanlarda görülmez ve dolayısı ile bulaşma da söz konusu olmaz. Çünkü Herpervirüs ve Calicivirüs grubu virüsler, insan bağışıklık sistemindeki enzimler tarafından kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.

Kolayca yok olabilirler ve bunu sadece belki de bir iki saniyelik bir öksürük, kaşınma ya da hapşırma ile zaten dışarı atabiliriz.