Fransız Bulldog Köpek Cinsi

Fransız Bulldog Köpek Cinsi

Fransız Bulldog cinsi köpekler tam bir aile köpeğidirler. Ortamın neşesi olmaya aday olan bu köpekler, asık suratlı olmalarına rağmen çevrelerine pozitif enerji saçarlar. Çoğu zaman sessiz bir yapıda olmasına rağmen, bir yabancı gördükleri anda havlayarak sahiplerini uyarabilirler. Bu konuda korumacı bir yapıya sahiptirler. Küçük ve enerjik bir köpek cinsidir. Cana yakın ve temkinli bir yapısı vardır. Köpek kulübesinde yaşamaya uygun değildir, her zaman aile ortamı içerisinde bulunmak ister. Her ne kadar çocuklarla iyi anlaşsa da, sert ve fevri davranan çocuklardan uzak tutulmalıdır. Fareleri ise hiç sevmez ve onları gördüğü gibi avlamaktan da çekinmez. Fransız Bulldog köpeklerinin en bilindik özellikleri ise inatçı bir yapıya sahip olmalarıdır, bu inatçılıklarıyla sahibini zaman zaman, özellikle eğitim esnasında çileden çıkarabilirler. Fakat bunun haricinde, sahiplerine ve ailelerine oldukça düşkün ve korumacı bir yapıya sahiptirler.

Geniş, yuvarlak, yarasaya benzeyen kulakları ve yassı kare kafası bulunmaktadır. Derilerinin çok yumuşak olması sebebiyle insanlar tarafından sevilmektedir. Tüy renkleri ise kırçıllı, siyah, kahverengi, sütlü kahve ve beyaz renklere sahip olabilir. Minyatür bir gövde yapısına sahip olan Fransız Bulldog cinsi köpeklerin kuyrukları ise düz ya da kıvrık olabilir. Tüyleri ise kısa, ince ve sık yapıdadır. Gözleri büyük ve çıkıktır, Fransız Bulldog cinsi köpeklerin göz rengi ise daima koyu renkte olmaktadır. Burunları ise basık ve koyu renklidir.

Tarihi

Fransız Bulldog köpeğinin kökeni İngiltere’ye dayanmaktadır, Bulldog köpeklerinin minyatür boyutunda bir versiyonu olarak üretildi. Ayrıca bu köpekler Bulldog köpeklerinin en küçükleridir desek yanlış olmaz. Bu cins ilk üretildiği zamanlar İngiltere’nin Notthingham kentinde bulunan dantel üretim işçileri arasında oldukça popüler bir köpekti. Sonradan bu işçiler 19. yüzyılda göç ederken bu köpekleri de yanlarında Fransa’ya götürdüler. Fransa’da bu köpeklerin üreyip çoğalması ile zaman içinde Fransa’da da çok popüler hale geldi ve Fransız Bulldog ismini aldı. Fransız Bulldog köpekleri sonradan Amerika’da da keşfedilerek orada da popülerleşti. ABD ilk Fransız Bulldog köpeğini 1896 yılında Westminster Kenner Club şovunda halka gösterdi.

Fransız Bulldog Köpek Cinsi
Londra/İngiltere’de 1929’daki Fransız Bulldog Şovu açılışından. (Fotoğraf: Planet News Archive/SSPL/Getty Images)

Karakteri

Fransız Bulldog cinsi köpekler insanlar için oldukça iyi bir dost olabilirler, fakat inatçılıkları tek olumsuz taraflarıdır. Bu cins köpekler kadar inatçı başka bir köpek görmeniz zordur. Bu inatçılıkları ise sadece sahiplerine karşı değil, diğer köpeklere karşı da vardır ve bu sebepten dolayı başı sürekli belaya girer. Tıpkı diğer kendi türünden olan köpekler gibi, başka hayvanlarla da pek iyi anlaşamazlar. Bunun en büyük sebebi ise Fransız Bulldog köpeklerinin geçimsiz ve diğer köpeklere karşı saldırgan bir tutum sergilemesidir. Bu sebeple bu cinste bir köpek sahiplenecekseniz şayet, henüz yavruluktan itibaren diğer hayvanlarla bir arada yetiştirmelisiniz. Ancak bu yöntem ile onun ileriki yaşlarda diğer hayvanlarla iyi bir iletişim içerisinde olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Fransız Bulldog cinsinin ilginç bir özelliği de bulunmaktadır. Kedilerle köpeklerden daha iyi anlaşmaktadır. Özellikle bu cins bir köpeği yavruluğundan itibaren kedilerle birlikte büyütürseniz, ileriki zamanlarda kedilerle mükemmel bir dostluk kurduğuna şahit olabilirsiniz.

Fransız Bulldog cinsi köpeklerin yabancılarla ilişkisi ise biraz karışıktır. Bazen yabancılara karşı dost canlısı davranırken, bazı zamanlarda da yabancılara saldırgan bir tutum sergileyebilir. Akıllı bir köpek cinsi olmasına rağmen, inatçılığı yüzünden sahibinin komutlarını yerine getirmez. Bu sebepten dolayı  onunla birlikte dışarıya çıkarken mutlaka yanınızda bir köpek tasması da bulundurmalısınız.

Bakımı

Fransız Bulldog cinsi köpeklerin bakımı ise oldukça kolaydır. Kısa tüylere sahip oldukları için haftada sadece 1 kez tüylerini taramak onların tüy bakım ritüelini yapmanız açısından yeterli olacaktır. Bunun dışında, ağız ve burun kısmının yassı olmasından dolayı salyalanmaya meyillidir ve bu sebepten dolayı ağzı düzenli olarak temizlenmelidir. Bu cins köpeklerin egzersize ihtiyacı bulunmamaktadır. Tam bir ev köpeğidir ve çok enerjik bir yapıya da sahip değildir. Yalnızca her gün düzenli olarak tuvalet ihtiyacını karşılaması amacıyla onu dışarıya çıkarmanız gerekecektir. Bunun dışında, ev içerisinde onunla oyunlar oynamanız onun enerjisini atmasına yardımcı olacaktır. Bu cinsteki köpeklerin tek dezavantajları ise, kilo almaya son derecede yatkın bir köpek cinsi olmalarıdır. Etrafta gördüğü her yiyeceği yemek isteyecektir. Bu sebepten dolayı mutlaka bir veteriner kontrolünde ona bir beslenme programı ayarlanmalıdır ve maması düzenli aralıklarla verilmelidir. Eğer fazla kilo alırsa, hali hazırda kısa olan bacakları onu taşıyamaz ve yürürken problem yaşar.

Bunların yanı sıra, bu köpek türünde birçok yiyeceğe karşı alerji bulunmaktadır. Bu sebeple köpeğinize veterinerde bir alerji testi yaptırmanız gerekmektedir. Aynı zamanda, her ne kadar burunları tatlı mı tatlı olsa da, burunlarının küçüklüğü yüzünden nefes almakta zorluk çekmektedirler. Bu sebepten dolayı geceleri horlamaktadırlar ve sıcak aylarda oldukça nefes alma konusunda oldukça dayanıksızdırlar. Yaz mevsiminde Fransız Bulldog cinsi köpeğiniz var ise, onu mutlaka klimanın yanından ayırmamanız gerekmekte. Ayrıca yaz aylarında aşırı sıcaklar yüzünden kalp krizi geçirme riski artmaktadır, bu sebeple daha çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Ağırlıkları ve Boyutları

Fransız Bulldog cinsi köpekler, bulldog köpeklerin arasındaki en minyatür olan köpek cinsidir. Bilinen en küçük köpek ırklarından olan bu köpeklerin ağırlığı 9 ila 13 kilogram arasında değişirken, boyutları ise 30 cm uzunluğundadır. Bu köpek cinsinin vücudundaki en büyük yer ise kafalarıdır. Kafası ağır olduğu için suya giremez ve girerse de yüzemez ve batar. Bu sebeple kesinlikle denize ya da havuza sokulmamalıdır. Fransız Bulldog ve İngiliz Bulldog köpekleri görünüş olarak tıpatıp aynıdırlar. Sadece Fransız Bulldog cinsi köpekler İngiliz Bulldog cinsi köpeklerden biraz daha küçük bir yapıdadırlar.

Sık Sorulan Sorular

🐶 Fransız Bulldog Cinsinin Ömrü Ne Kadar?

Fransız Bulldog cinsi köpeklerin ortalama olarak ömürleri 9 ila 11 yıl arasında değişmektedir. Bu süre ise onların beslenme alışkanlıklarına ve sağlık durumlarına göre değişkenlik göstermektedir.

🐶 Fransız Bulldog Cinsinin Bakımı Zor Mu?

Hayır, tüy bakımı oldukça kolaydır ve pek fazla egzersiz ihtiyacı da duymamaktadır. Yalnızca kilo almaya elverişli olduğu için beslenmesine dikkat edilmelidir.

🐶 Fransız Bulldog Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Evet, bu köpekler çocuklarla çok iyi bir etkileşim içerisindedirler. Çocukların en iyi oyun arkadaşı olmalarının yanı sıra, onlarla baş başa bırakıldığı vakit de çocuklara karşı korumacı bir tavır sergilerler. Fakat sert ve fevri davranan çocuklardan uzak tutulmaları gerekmektedir.

🐶 Fransız Bulldog Cinsi Eğitilebilir Mi?

Oldukça zeki olmalarına rağmen inatçı bir yapıya sahip oldukları için eğitim esnasında sahiplerini çileden çıkarabilirler. Fakat sahiplerinin üzgün olduğunu gördükleri anda tüm komutları yerine getirirler. Eğitilebilir bir köpek cinsi olmasına rağmen tek dezavantajları inatçı yapılarıdır.

🐶 Fransız Bulldog Cinsi Apartmanda Yaşar Mı?

Evet, bu cins köpeklerin pek fazla egzersiz ihtiyaçları olmadığı için ve çocuklu ailelere uygun bir köpek olduğundan dolayı bahçesi bulunmayan evlerde ve apartman dairesinde yaşayabilirler. Aksine, bu köpeklerin bahçeli evde bir köpek kulübesinde yaşamaları pek uygun olmayacaktır.