Bichon Frise Köpek Cinsi

Bichon Frise Köpek Cinsi

Sevimli mi sevimli bir köpek cinsi ile tanışmaya hazır mısınız? Kıvırcık ve harika tüyleri ile birlikte sıra dışı görünümleri ile dikkat çeken bu melez ırk, gerçekten de tam da sahiplenilecek bir köpek cinsi. 6 aydan sonra kolay kolay büyümezler ve ömürlerinin sonuna kadar da bu boyda kalırlar. İpeksi ve tüylü bu görüntülerine ek olarak, o kabarık tüylerini de dökmezler. Bu yüzden tüye alerjisi olanlar için de pek bir zararı yoktur. Kafa yapıları da bir hayli güzel olan bu köpekler, beyaz veya krem renkli olabilmektedir. Ancak devetüyü rengi, köpeklerin daha sık görüldüğü renklerdir. Ufak ve toplu bir kuyruk, yassı bir burun ve küçücük kulaklar. Gerçekten de bu köpekler, harika ve gerçekten de sevilmeyi hak ediyorlar.

Bichon Frise veya Bişon Çuha cinsi köpekler sevimli oldukları kadar yaramazdırlar da. Açık alanda dolaşmaktan ve koşup oynamaktan çok mutlu olurlar. Siyah gözleri ve bembeyaz kabarmış tüyleri ile oyuncak köpeğe de sıklıkla benzetilmektedir. Bu köpek cinsi, diğer köpekler ile de yaşayabilir ve hatta onlarla birlikte bahçenizin neşesi haline gelebilirler. Eğitimleri de oldukça kolay olan bu hayvanları dilerseniz bahçede veya balkonda besleyebilirsiniz. Ayrıca insanlarla birlikte olmaktan oldukça keyif alırlar. Sürekli doğurgan olmadıklarını da eklemiş olalım.

Yalnız bu iyi özelliklerin yanı sıra, onların da olumsuz özellikleri bulunuyor. Popüler ve nadir bulunan bir tür olduğu için onu ücretsiz sahiplenmek pek mümkün görünmüyor. Satın almak istediğinizde de ülkemizde pek de uygun fiyata Bichon Frise cinsi bir köpek bulamayacağınızı unutmayın.

Bichon Frise Köpek Cinsi

Tarihi

Bichon Frise (anlamı kıvırcık köpek demektir ve aynı zamanda Bichon Frise, Bichon a Poil Frise olarak da bilinirler) Akdeniz türü olan Barbet cinsinden türemişlerdir. Barbet ile kısa, beyaz tüylü bir cins ile birleşmesinden oluşmuştur. Bichonların dört kategorisi vardır: Havanese, Bolognese, Maltaise ve nihayet Bichonların olarak türetildiği Tenefire’dir. 1300’lü yıllarda İtalyan denizciler tarafından Kanarya Adalarından getirilmişlerdir ve Fransız ve İtalyan soyluların ve elit insanların arasında ün kazanmıştır. Bu insanların içerisinde 1. Kral François de vardı. Nesilleri 1. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tükeniyordu ancak oyunbazlıkları ve sokak hokkabazlarına eşlik etmeleri sayesinde bu durumdan kurtuldular. 1930’lu yıllarda Fransız üreticiler bu cinsi yeniden hayata geçirmek için çaba harcadılar ve popülerliğini yeniden 1950’lerde Amerika’ya geldikten sonra tekrardan kazanmışlardır.

Karakteri

Ailenizin yeni bir üyesi olarak kendini kabul ettirme kabiliyetine sahip olan Bichon Frise köpekleri, tıpkı kediler gibi evin içerisinde mutlu mutlu koşuşturmayı çok severler. Ailenizin üyesi olmayan yabancı insanlara, diğer köpeklere ve çocuklara arkadaş olmaya oldukça heveslidirler. Hassas, uyumlu, sıcakkanlı ve oldukça oyun sever bir yapısı bulunmaktadır. Sürekli oyunlar oynayıp hoplayan ve zıplayan, hayat dolu, mutlu ve arkadaş olmayı seven bir köpek cinsidir. Kolay anlaşılabilen ve mutlu bir karakterleri bulunmaktadır. Bu cins köpekler insanların arkadaşlığına çok ihtiyaç duyarlar. Ev ortamında beslenmesi onlar için çok daha iyi olacaktır.

Zeki ve doğru ortamda eğitime oldukça açık bir yapıları bulunmaktadır. Zorlayıcı ve inatçı bir yapıda olmamaları, sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca sizin mutlu olduğunuz şeyleri yapmakta oldukça istekli olmalarından dolayı da aşılması çok zor ya da imkansız zorluklar çıkarmazlar. Kendilerine duydukları güven ve eğlenceli yapıya sahip bu köpekler, nadiren saldırgan tavır takınırlar.

Koruma için uygun bir köpek cinsi olmasa dahi, bekçilik yapmak için oldukça uygundur. Bir tehlike anını hissettiği vakit hızlıca tepki vererek sizi haberdar edeceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Sahiplerine karşı oldukça sadık ve biraz kıskanç olan bu köpek cinsi, başka bir evcil hayvana da sahipseniz şayet sorun yaratabilir. Özellikle kendinden küçük olan kuşlara karşı oyun oynama ve avlama içgüdüleriyle sonu hüsran olan olaylar yaşanabilir. Fakat yavruluktan itibaren kendisiyle birlikte büyüyen köpeklerle iyi anlaşabilirler.

Bichon Frise Köpek Cinsi

Bakımı

Günlük egzersize ihtiyaç duyan aktif bir köpek olan Bichon Frise’lar, kısa yürüyüşlerden hoşlanırlar. Küçük olmasına rağmen dış mekandaki oyunlara karşı oldukça heveslidirler. Bahçede hoplayıp zıplamayı ve oyunlar oynamayı çok severler. Fakat genel olarak sakin bir yapıları bulunduğu için bütün gün egzersiz yapmalarına da gerek yoktur. Günlük 30 dakikalık bir yürüyüş ya da 30 dakikalık oyun oynamak, onun enerjisini atması için kafidir.

İleriki yaşlarda havlama huyu edinebilirler. Bununla çevreyi rahatsız etmesini istemiyorsanız, henüz o yavruyken ona sosyalleşmesi için eğitim vermeniz gerekmekte. 

O güzel tüyleri ve kürkleri sürekli olarak bakım gerektirmektedir. Bunun için günlük tüy bakımının yanı sıra, belirli aralıklarla onu kuaföre götürmeniz gerekiyor.

Aileden ayrılma korkusu bulunan bir köpek cinsi olduğu için evde onu uzun süreler boyunca yalnız bırakmamalısınız. Aksi takdirde yüksek sesle havlayacak veya yaramazlık yapacaktır, bu da sizin açınızdan da olumsuz bir özellik olacaktır. Bu sebeple evde sürekli olarak birisi onunla birlikte olmalıdır ve her etkinlikte onu da yanınıza almanız gerekmekte.

Bakımının kolay olması ve karakterinin sakin ve sabırlı olması dolayısıyla, ilk kez hayvan sahipleneceklere tavsiye edilen bir süs köpeğidir.

Ağırlık ve Boyutları

Boyları erkeklerinde 23 ila 30 cm arası ve dişilerinde 23 ila 28 cm arasında değişmektedir. Sağlıklı olan Bichon Frise cinsi köpeklerin kiloları ise 3-5 kilo arasında değişmektedir. Dolayısıyla küçük ırk bir köpek cinsidir.

Bichon Frise Köpek Cinsi

Sık Sorulan Sorular

🐶 Bichon Frise Cinsi Köpeklerin Ömrü Ne Kadar?

Ortalama yaşam süresi 12 ila 15 yıl arasıdır, ama iyi bir bakım, egzersiz ve beslenme programı ile 17 yaşına kadar yaşayabilirler. Ömrünün uzaması için kişisel bakımlarını ihmal etmeyiniz ve düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmelisiniz. Bunların yanı sıra, yedikleri, egzersiz programları ve temizlikleri onların bağışıklık sistemini korumaları için oldukça önemlidir. Ayrıca, vücut dirençlerinin her daim yüksek kalması için köpeğinize aşılarını yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

🐶 Bichon Frise Cinsinin Bakımı Zor Mu?

Hayır, aksine onların bakımları oldukça kolaydır. Bu yüzden ilk defa köpek sahiplenecek olanlara da tavsiye edilmektedir.

🐶 Bichon Frise Cinsi Eğitilebilir Mi?

Evet, ama küçüklüğünden itibaren iyi bir eğitim ve sosyalleşme imkanı sağlanmalıdır. Bu sosyalleşme sağlanmazsa şayet, ileriki dönemlerde sürekli havlama huyu geliştirebilir. Eğitimi diğer köpeklerden farklı değildir ve özel bir eğitim de gerektirmez.

🐶 Bichon Frise Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir mi?

Evet, oldukça iyi anlaşırlar. Hem kabarık beyaz tüylerinden dolayı çocuklar ona tıpkı bir oyuncakmış gibi yaklaşıp oynayacaktır, hem de onlar bu küçük insanların kendilerine karşı olan bu ilgisine karşı kayıtsız kalmayıp onlarla oyun oynamaya çalışacaktır. Bunun yanı sıra bu köpek cinsi, çocuklara karşı sabırlı ve duyarlı olacağı için, aynı ortamda olmaları çok da büyük bir sorun olmayacaktır.

🐶 Bichon Frise Cinsi Apartmanda Yaşar Mı?

Evet, bu köpekler apartmanda yaşamak için oldukça idealdir, apartman ortamına kolaylıkla adapte olabilirler. Hatta bahçeli bir eviniz olsa dahi, bahçede değil de evin içerisinde yaşaması onlar için daha uygun olacaktır.