Chihuahua Köpek Cinsi

Chihuahua Köpek Cinsi

Türkçe okunuşuyla Çivava veya Şivava olarak da telaffuz edilen köpek cinsi olan Chihuahua’lar ya çok seveceğiniz, ya da nefret edeceğiniz bir köpek cinsidir. Bu ırk köpeklerin tarihi çok eskilere kadar dayanmaktadır. Bunun yanı sıra, fareye benzeyen bir yüz ifadesi ve bir kubbeyle benzerlik gösteren kafa yapılarıyla oldukça değişik bir köpektir. Ayrıca, minik çıkık bir burna sahip küçük bir köpek ırkıdır. Bu türün en ayırt edici özelliği ise kulaklarının her daim dik bir şekilde durmasıdır. Kafa yapıları ise vücutlarına nazaran oldukça büyük görünebilir. Genel olarak kısa tüylü olanlarına denk gelinse de, uzun tüylü olan çeşidi de bulunmaktadır.

İlk doğumdan sonra Chihuahua köpeğinin yavrularının kafa kısmında yumuşak ve nokta gibi bir bölüm bulunmaktadır. Bu yumuşak bölüm, yavru gelişimini tamamladıktan sonra kendiliğinden kaybolup gider, bu yüzden endişelenecek bir durum yok.

Dümdüz olan sırt yapısı ve ayaklarının yere sağlam basan bir görüntüsü vardır. Bu sebeple küçük ırk bir köpek olsa bile sağlam bir yapıya sahiptir. Bu köpeklerin beyaz, siyah, koyu kahverengi ve altın rengi gibi birçok rengini bulabilirsiniz.

Piyasada genel olarak Chihuahua köpeklerinin kar gütme amacıyla satışları yapılmakta, bu yüzden sahiplenmek isteseniz bile bu ırk köpekten ücretsiz sahiplenmek için bulmanız oldukça zor olabilir. Sahipleneceğiniz vakit mutlaka alacağınız kişiden sağlık durumu hakkında bilgi alın, bazı satıcılar sağlık sorunları olan köpekleri sağlıklı diyerek satmaya kalkışmaktadırlar. Mümkünse sağlık belgesini de köpekle birlikte isteyin.

Tarihi

Chihuahua köpeklerinin anavatanı olarak Meksika sayılabilir. Bu köpeklerin tarihte yaşamdan sonra hayatta yol gösterici olacağına inanıldığı için ölü ile birlikte gömülen Güney Amerikalı “Techichi” ve tüysüz, küçük Çin köpeklerinden türemiştir. Modern Chihuahua’nın kökeni Meksika’daki Chihuahua adında eyalettir. En eski Amerikan ve en küçük köpek türüdür. Latin müzisyen Xavier Cugat Amerika’da Chihuahua’yı yanından ayırmadığı günlerden bu yana bu cins köpekler oldukça popüler olmuştur. Bilinen Chihuahua köpeklere Taco Bell Chihuahua, “Ren ve Stimpy”den Ren ve 2007’de Guinnes Rekorlar Kitabına girmiş olan Ducky örnek olarak verilebilir.

Chihuahua Köpek Cinsi
Marilyn Monroe, Chihuahua cinsi köpekle oynarken. (Mayıs 1950)

Karakteri

Chihuahua’lar tek bir kişiye bağlanıp, genellikle sahiplerini koruma eğilimi gösterirler. Sinirli bir yapıya sahip oldukları düşünülse de, yetiştirilme tarzına göre oldukça sevimli, sosyal ve sevgi dolu olabilirler. Genel olarak akıllı ve kibar olmalarına rağmen, bazen aşırı cesur davrandıkları da görülebilir. Sahiplerinin yüzlerini ise izinli ya da izinsiz olması fark etmeksizin yalarlar. Ayrıca ürkek ve çekingen bir yapıya sahiptirler, bu sebeple yavruluktan itibaren eğitilerek sosyalleştirilmeleri gerekmektedir.

Bunların yanı sıra oldukça inatçı bir yapıya sahiptirler. Gözlem yetenekleri de oldukça gelişmiştir ve beğenmedikleri bir olay olduğu vakit, o ortamdan koşarak uzaklaşırlar. Bu ırk köpeklerin bir diğer özelliği ise, diğer Chihuahua köpekleriyle birlikte olmaya bayılırlar, bu da onların içlerinde ne kadar sosyal bir varlık yattığının kanıtıdır. Yalnız, diğer ırk köpekleri kolaylıkla ayırt edebilirler ve kendi ırkından olan köpeklerinin aksine, başka köpeklerden pek hoşlanmazlar. Fakat yavruluğundan itibaren iyi eğitim verilip sosyalleşen Chihuahua köpekleri hem kedilerle hem de diğer cins köpeklerle de sorun yaşamaksızın iyi anlaşabilirler.

Bakımı

Genel olarak Chihuahua köpeklerinin bakımı diğer köpeklerle aşağı yukarı aynıdır. Özel olarak bir bakıma ihtiyaçları yoktur. Diğer köpekler gibi açık alanda koşmayı ve oynamayı, sizin onunla ilgilenmenizi sever ve ister. Açık alanda oynamayı sevse de, kapalı mekanlara da kolayca adapte olurlar. Yalnız onu fazla şımartmamanızı öneririz, çünkü yapıları gereği mızmız ve şımarık olmaya az biraz eğilimlidirler. Bu türün eğitimi inatçılığı dolayısıyla bazı zamanlar zor geçse de, akıllı olmasından dolayı iyi bir eğitime cevap verecektir.

Sağlık konusuna gelecek olursak, küçük boy bir köpek olmasından dolayı bazı hastalıklara karşı daha savunmasız olabilir. Romatizma, soğuk algınlığı ve diş eti sorunlarına daha açık bir haldedir. Bunun yanı sıra boğazına düşkün küçük bir köpek olması dolayısıyla, kilo alması da oldukça kolaydır. Bu sebeple onun beslenmesine oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Bu köpeğin beslenmesinde bu sebebin yanı sıra, çok çabuk zehirlenebilen bir yapıya sahip olmasından dolayı daha da çok dikkat etmeniz gerekiyor. Verilen bazı mamaların içerisinde bulunan çikolata ve gübre gibi ürünlere karşı savunmasız hale geliyorlar.

Bunların yanı sıra, bütün köpeklerde tüylerinin düzenli olarak taranmasına dikkat edilmesi gerekse de, uzun tüylü olanları için bu tımarlama işlemi daha önemlidir. Ayrıca tüylerinin düzgünce taranmasına dikkat edilmelidir, aksi takdirde uzun vadede tüy dökülmeleri görülebilir. Dişleri tartar ile kontrol edilmesi de gerekmekte ve pati tırnakları da uzadıkça kesilmelidir. Demin bahsettiğimiz üzere, yiyeceklerine dikkat edilmeli ve fazla miktarda besin verilmemelidir.

Yıkanma sıklığı ise mevsime, dış şartlara ve tüylerin kısa veya uzun olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Normal şartlar altında yazın en az ayda 1 kere, kışın ise 2 ayda bir yıkanması gerekmektedir. Yıkamadan evvel tüylerini fırçalamanız ölü tüylerin temizlenmesini sağlayacak ve kullanılan şampuan ve su deriye daha iyi nüfuz edecektir. Yıkama yapılırken köpeğinizin şampuanının köpekler için özel olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra, köpeğinize kuru şampuan ve köpüklerle kuru yıkama da yapabilirsiniz. Yıkama yapılma esnasında köpeğinizin altında kaymaz bir taban olmasına da dikkat etmelisiniz.

Ağırlık ve Boyutları

Chihuahua’ların boyutları küçük ırk olmalarından ötürü 15 ila 23 cm arasında değişmektedir. Adeta yeni doğan bir bebek kadar kiloları vardır (1-3 kilo arası), bu sebeple de kolaylıkla kucakta taşınabilmektedir. Onlara bu sebepten dolayı birer kucak köpeği diyebiliriz.

Sık Sorulan Sorular

🐶 Chihuahua Cinsinin Ömrü Ne Kadardır?

Diğer köpeklerden daha uzun yaşam süreleri vardır, ortalama olarak 14-15 sene. Fakat iyi bir beslenme ve bakım programı ile bu süre 18 yıla kadar çıkarılabilir. Bu sebepten dolayı Chihuahua’lar, diğer köpeklere nazaran size daha uzun süre arkadaşlık yapacaktır.

🐶 Chihuahua Cinsi Bakımı Zor Mudur?

Hayır, beslenmesine ve eğitimine dikkat ettikten sonra size çok iyi bir arkadaş olacaktır.

🐶 Chihuahua Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Genel olarak iyi anlaşsa da, çocuklar bazen oyun amaçlı ya da bu köpeklerin boyutlarının küçüklüğünden ötürü onları oyuncak sanıp bu köpeklere ani dokunabilmektedir. Böyle bir durumda da Chihuahuha’lar korkup kendilerini savunmak amacıyla çocuğu ısırabilirler. Bu yüzden ikisinin aynı ortamda bulunduğu vakit dikkat edilmesi gerekiyor.

🐶 Chihuahua Cinsi Eğitilebilir Mi?

Evet, eğitilebilir. İnatçı olsalar bile akıllı oldukları için komutları kolayca idrak edebilirler. Diğer köpeklerden farklı ve özel bir eğitime ihtiyaçları yoktur. Fakat profesyonel bir eğitime ihtiyaç duymaktadırlar, sabır gerektiren bir eğitimleri vardır.

🐶 Chihuahua Cinsi Apartmanda Yaşar Mı?

Apartman için en uygun köpek ırklarından biridir diyebiliriz. Çünkü çabucak üşüyen bir yapıya sahiptirler ve sürekli sıcak bir ortam ararlar, dolayısıyla açık alanda yaşamaya pek de uygun değillerdir.