Cockapoo Köpek Cinsi

Cockapoo Köpek Cinsi

Cockapoo cinsi köpekler zeki ve sevgi dolu orta boy bir köpek cinsidir. Bu köpekler çeşitli renklerde bulunabilmektedir. İri ve kahverengi gözleri, düşük saçaklı, kıvırcık ve yumuşak tüyleri ile oldukça sevimli bir köpek cinsidir. Her ne kadar Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınan bir cins olmasa da, hem Amerika’da hem de Avrupa’da popüler olmuş ve çokça kişi tarafından sahiplenilen bir köpek cinsidir.

Eğer bir yetiştiriciden Cockapoo cinsi bir köpek sahiplenme niyetindeyseniz, sağlık belgesini mutlaka sorun. Çünkü bu cins köpeklerde, eğer kötü yetiştirilmiş ise kalp, göz ve eklem sorunları bulunabilir. Tamamen insan odaklı olan bu cins köpekler, insanları çok severler. Sahibine asla kendisini yalnız hissettirmeyecek kadar da sevgi ve şefkat gösterecektir. Oldukça arkadaş canlısı ve sevecen bir köpek olan Cockapoo cinsi köpekler, hem ilgi göstermeyi hem de ilgi görmeyi çok severler. Sahiplerine de oldukça düşkün olurlar.

Bunların dışında size ilginç bir bilgi; Daily Mail ve yarışma sponsoru Penguin Books’un 2011 yılında düzenlediği İngiltere’nin En Mutlu Köpeği yarışmasında bir Cockapoo cinsi köpek olan “Grinning Cockapoo’nun Alfie’si” yarışma birincisi oldu. Bu bile Cockapoo cinsi köpeklerin mizaçlarının ne kadar mutlu, sevimli ve aile köpeği olmasının size bir kanıtı niteliğinde.

Tarihi

Bilinen ilk Cockapoo yetiştirme programları Amerika’da 1950’lerde başlamıştır ve ilerleyen yıllarda yavaş yavaş popülerlik kazanmıştır. İlk üretilme amacı ise avlanmak için olmuştur. Labradoodle (Labrador / Poodle melez), önemli bir hayran kitlesi elde etmiştir ve Birleşik Krallık’ta popülerliğini sürdüren ilk melez köpektir. Halen Birleşik Krallık’ta bulunan hibrit tipteki köpeklerin yoğunluğu açısından da en popüler olan melez bir köpek cinsidir.

Cockapoo, 1950’lerden beri, iki farklı soy köpeği türünün melezlemesiyle ilk kez yaygınlaşmaya başladı ve ilk kaydedilen kasıtlı Cockapoo üretilmesi, Amerikan Cocker Spaniels ve Poodles arasında ABD’de olmuştur. Amerikan Cocker Spaniel de burada daha az kullanılmasına rağmen, İngiltere’de Cockapoo genellikle İngiliz Cocker Spaniel ve minyatür kanişten yetiştirilen melez bir köpek cinsidir. Tüm melez köpekler gibi Cockapoo, kendi başına bir soy ağacı cinsi olarak tanınmaz ve Kennel Club tarafından melez veya karışık cins köpek olarak sınıflandırılır. Çoğu hayvan melezinde olduğu gibi, bu köpeklerin de boyutlarında ve görünüşlerinde oldukça büyük bir değişkenlik bulunmaktadır. Günümüzde de bu köpek türü için yetkili bir cins kaydı bulunmamaktadır.

Karakteri

Cockapoo cinsi köpekler oldukça enerjik ve arkadaş canlısıdırlar. İnsanları o kadar çok severler ki, sürekli olarak insanlarla iletişim halinde olmak isterler. Hatta siz onu uzun süre evde yalnız bırakırsanız, durumdan oldukça endişelenir ve strese girebilir. Sahiplerine karşı ne kadar düşkün olduklarını da buradan anlayabilirsiniz. Bu köpek cinsi çocuk, yaşlı ya da başka herhangi bir hayvan ayırt etmeksizin bütün canlıları sever ve dost olmaya çalışır. Bu sebepten dolayı eğer çocuklu ya da yaşlıların olduğu bir aileyseniz, bu tür bir köpeği sahiplenmeniz oldukça iyi bir seçim olacaktır. Hem de o kadar sevecen mutlu ve coşkulu bir köpektir ki, bütün günün yorgunluğunu ve stresini onunla atabilirsiniz. Eğer ona sevgi ve ilgi sağlayan bir sahipseniz de, o da bu sevginin ve ilginin karşılığını size bağlılığı ve sevgisi ile misliyle verecektir. Yalnız unutmayın ki, bu köpekler dikkati, ilgiyi ve sevgiyi çok severler. Onu mümkün olduğunca ilgisiz ve sevgisiz bırakmamaya çalışın.

Cockapoo cinsi köpekler sürekli olarak sahibini memnun etmeye çalışacaktır, bu sebeple eğitim süreci de oldukça kolay olacaktır. Yalnız bu köpeği sahiplenirken şuna da dikkat etmenizi öneririz; bu köpekler oldukça canlı ve enerjik bir yapıya sahiptirler. Sürekli oyuna ve eğlenceye ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple ona sürekli egzersiz yaptırmalı ve onunla oyunlar oynamalısınız. Hatta bu sebepten dolayı, çocuklu bir evde bakılması daha çok tavsiye edilir. Arkadaş canlısı ve sevecen olduğu için evinizin çocuğuyla çok iyi anlaşır ve sürekli oyun oynayarak hem çocuk hem de köpek enerjisini atar.

Bakımı

Eğer Cockapoo cinsi bir köpeğe sahipseniz, onun tüylerinin düz ya da kıvırcık olmasına bakmaksızın 3-4 günde bir taramanız gerekmektedir. Köpeğinizi temiz ve düzenli tutmanız için ise, ayda en az 1 kere onu yıkamanız gerekiyor. Onu yıkarken de tüy sağlığı açısından kaliteli köpek şampuanları ve parfümleri kullanmanız tavsiye edilir. Fazla da sık aralıklarla yıkamamanız gerekiyor. Çünkü çok sık yıkanan köpeklerin tüyleri solar ve cildi doğal yağını kaybeder. Bu da uzun vadede köpeğinizin cildinde tahrişlere ve yaralara sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra, Cockapoo cinsi köpekler her ne kadar kıvırcık ve uzun tüylere sahip olsalar da, fazla tüy dökmedikleri için de alerjisi olanlar için çok da sorun yaratmazlar ve sürekli temizlik derdi de bulunmaz.

Cockapoo cinsi köpeğinizin kulaklarını ise yumuşak ve nemli bir peçete ile silmeniz öneriliyor. Kulak bakımı bu cins köpekler için oldukça önemlidir. Gözleri de düzenli olarak kontrol etmeli ve iki ya da üç haftada bir köpeğinize göz bakımı yapmalısınız.

Beslenme konusunda da oldukça dikkatli olmalısınız. Cockapoo cinsi köpeğinizi yalnızca evdeki besinlerle değil, arada bir de köpek maması ile beslemeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda, her gün aynı zamanda yemeğini yemesi de köpeğinizin sağlıklı bir gelişime sahip olması için önemlidir.

Bunların yanı sıra, 10 ila 12 ayda bir sefer profesyonel bir köpek bakımına da ihtiyaç duymaktadır.

Ağırlık ve Boyutları

Yetişkin bir Cockapoo cinsi köpeğin ağırlığı 5 buçuk ila 11 kilo arasında değişirken, büyüklüğü ise 25 ila 38 cm arasında değişmektedir. Büyük boy bir köpek cinsi olmadığı için evin içerisinde beslenmeye oldukça uygun bir köpektir.

Sık Sorulan Sorular

🐶 Cockapoo Cinsinin Ömrü Ne Kadar?

Ortalama olarak 13 ila 15 sene arasında bir ömürleri bulunmaktadır. Bununla birlikte, ona ne kadar iyi bakarsanız, ömrü de o kadar uzun olacağını unutmayın. Daha iyi bir bakım ile 15 yıldan da fazla yaşayabilme potansiyeline sahiptirler.

🐶 Cockapoo Cinsinin Bakımı Zor Mu?

Hayır, sadece tüy bakımı biraz zorlayıcı olabilir ve çok ilgi istediği için çalışan kimselere önerilmez. Fakat bunların haricinde bakımı oldukça kolaydır ve ne size ne de çevrenizdekilere sorun çıkaran bir köpek cinsi değildir.

🐶 Cockapoo Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Evet; hatta çocuk, yaşlı ve hayvan demeksizin bütün canlılara karşı oldukça cana yakın ve sevecen bir köpektir. Hatta bu köpekler o kadar insan canlısı ve oyun sever bir köpek cinsidir ki, bu köpeği özellikle çocuklu ailelerin sahiplenmesi tavsiye ediliyor.

🐶 Cockapoo Cinsi Eğitilebilir Mi?

Evet, eğitime oldukça açık bir köpek cinsidir. Sahibini mutlu etmek için özel bir çaba sarf eden bu akıllı köpekleri eğitmek, hem sizin hem de köpeğinizin açısından oldukça kolay ve eğlenceli olacaktır.

🐶 Cockapoo Cinsi Apartmanda Yaşar Mı?

Evet, büyük bir köpek türü değildir ve ne bir bekçi köpeğidir ne de bir koruma köpeği. Bu sebeple bahçeli bir evin dışında köpek kulübesinde değil de, evin içinde bakılması tavsiye edilir.