Labrador Retriever Köpek Cinsi

Labrador Retriever Köpek Cinsi

Labrador Retriever ırkı, bir diğer ismiyle St. John köpeği, Retriever ırkların en çok tercih edilen köpeklerdir. Evde beslemek için en uygun cinslerden biri olarak görüldüğü gibi, Amerika’da en çok tercih edilen türdür Labrador Retriever. Kısaca Labrador olarak da adlandırılabilirler. Gerek ev ortamında, gerek de bahçeli bir evde beslenebilen bu ırk, sevecenliğiyle insanları karşılayan bir rehber köpek olarak da kullanılabilmektedir. Sahibine oldukça sadık ve itaat etmeye yatkın bir ırktır. Labrador Retriever köpekleri, Beyaz Labrador, Siyah Labrador ve Kahverengi (çikolata) Labrador renkleri ile farklı renklere sahip olabilirler.  Lakin sarı, siyah ve kahverengi dışındaki renklere sahip olan Labradorlar federasyonlar tarafından kabul görmemektedir. Duygusal bakan kahverengi veya ela renkli gözlere, büyük bir burna ve Otterinki gibi düz ve kalın bir kuyruğa sahiptirler. Sağlam yapılı ve büyük boy bir köpektir.

Ayrı sınıflandırılmasalar da Amerikan ve İngiliz Labrador köpekleri aynı soydan değillerdir. İngiliz Labrador köpekleri genelde ince ve uzun yapılıyken, Amerikan Labrador köpekleri ise daha ağır ve tıknaz bir yapıya sahiptir.

Bu ırktaki köpekler genelde Golden Retriever ırkı ile karıştırılmaktadır. Labrador ırkı köpekler Golden ırkı köpeklere göre daha az tüylü ve korumacı bir yapıya sahiptirler. Bunun dışında Golden ırkı köpeklerden daha dominant ve bağımsız yapıdadırlar. 

Evcil köpek olarak beslenmesinin yanı sıra, engelli köpeği, rehber köpek ve arama-kurtarma köpeği  gibi birçok işte insanlara yardımcı olarak kullanılan bir köpek ırkıdır. Yabancılara karşı da sevecen bir yapıda oldukları için iyi bir bekçi ya da gözlemci köpek olamazlar.

Sevecen, ılımlı ve canayakın bir yapıya sahip olan Labrador Retriever ırkı köpekler, hem insanlarla, hem çocuklarla, hem de diğer hayvanlarla iyi geçinebilirler. Bu yüzden evde beslenmeye en uygun ve tavsiye edilen bir köpek ırkıdır.

Genel Özellikleri

Ailenizin bir parçası olmak için oldukça uygun bir köpek cinsidir. Çocuklarla iyi anlaşırlar. Bu sebeple bir Labrador Retriever evlat edinmeyi düşünüyorsanız hiç durmayın. Sevdiğiniz kişilerin kim olduklarını hissedebilirler. Sıcakkanlılardır. Avcı kökenli olmaları sebebiyle koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Bu özelliklerinin kanser teşhisi yapabilmelerine olanak sağladığını düşünenlerin sayıları da oldukça fazladır. Atletik yapıdadırlar. Enerji doludurlar ve bu enerjiyi atmak için hareket etmeleri gerekmektedir. Suya oldukça dayanıklı oldukları söylenebilir. Kısa tüylü yapıları sayesinde suda rahatça yüzebilirler. Ayrıca patilerinin arası perdeli yapıdadır bu da yüzmelerini kolaylaştırır. Suda ve çamurda oynamayı oldukça severler. Çoğu zaman sessizdirler fakat ilgi çekici bir şey gördüklerinde havlayabilirler.

Eğitilmeleri diğer köpeklere göre kolaydır. Yetişkinlik dönemlerinde eğitim alabilirler fakat en uygun eğitim zamanı yavruluk dönemidir. Yetenekli ve çabuk öğrenen bir yapıları vardır. Diğer köpeklerle de çok iyi anlaşırlar. Evinizde başka bir canlı varsa ve Labrador sahiplenecekseniz onunla çok iyi anlaşabilir. Isınamadıkları kişilere mesafeli davranırlar. Eve gelen misafirlerinizden uzakta duruyorsa o kişilerden hoşlanmadıkları içindir. Oyun oynamaya bayılırlar. Çok hızlı hareket edebilirler. Genellikle üç renkte tüy yapıları vardır: sarı, siyah ve kahverengi. Bir Labrador dişisi, üç renkte de yavru doğurabilir. Güçlü bir boyun yapıları olduğu için tasma eğitimi almaları gerekli olacaktır.

Tarihi

Labrador ya da sadece Lab olarak da bilinen Labrador Retriever ırkı köpekler, Kanada Newfoundland’da St. John’s Water Dog ile Newfounland cinslerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. O zamanlar su içinde avlanmak ve gemileri çekmek amacıyla kullanılmışlar ve günümüzde suya olan düşkünlükleri de açıktır. 1700’lü yıllarda var olduğu bilinen bu cins, ilk olarak balıkçılara yardım etmeleriyle fark edildiler. Balıkçıların attıkları ağları çekiyor, bir hareket gördüklerinde de havlamaya başlıyorlardı. Bilinenin aksine bu cinsin ismi Kanada’nın bir bölgesi olan Labrador’dan türememiştir. Asıl türediği sözcükler çiftlik işçisi anlamına gelen Portekizce’de ‘lavradores’ yada İspanyolca ‘labradores’ kelimelerinden türemiştir. Köpekler üzerinden alınan vergilerin artması sebebiyle tür neredeyse yok olma seviyesine geldi. 1880’li yıllarda adaya gelen İngilizler tarafından oldukça ilgi gören tür, İngiltere’ye götürüldü ve Retriever ile eşleştirildi. Ona bu ismi 1887 senesinde Lord Malmerbury isimli bir İngiliz verdi. Bu ismin Newfoundland adasının Labrador ile coğrafi benzerlik göstermesi sebebiyle verildiği düşünülmektedir. 1903 yılında İngiliz Köpek Kulüpleri tarafından, 1917 yılında da Amerikan Köpek Kulüpleri tarafından tescil edildiler. Uysallığı, becerikli oluşu ve kendine güvenli duruşu ile hemen olmasa da yavaş yavaş ancak sağlam ün kazanmıştır ve Labrador Retriever, Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1917 yılında resmileştirilmiştir. Bu günlerde dünyanın en popüler köpek cinsi olan Labrador Retriever, 1991’den bu yana en fazla kayıt altına alınmış türdür. 2006’da ise Amerikan Kennel Kulübü 124.000 Labrador kaydı almış ve dünyada 2. sıraya yerleşmiştir. ‘Old Yeller’ in film versiyonunun ismi ile aynı ismi taşıyan karakter, en çok satan ‘Marley ve Ben’ biyografisinden Marley, ve 1999’da ilk doğumunda 18 yavruya birden yaşam veren sarı renkli Tawny ünlüleri arasında yer alır.

Karakteri

Çok sabırlı ve duygusal yapıda bir köpektir. Daima kendisini sevdirmesini başarabilen Labrador Retriever köpeklerinin zekası, eğitime açık olması, hareketli bir yapıya sahip olması ve söz dinlemesi en belirgin özelliklerindendir. Kolay uyum sağlamalarıyla bilinirler. Size ve evinize çok çabuk alışacaklardır. İtaatkar olduklarını söylemek de mümkün. Çocuklar dahil herkesle yakın ve duygusal bir bağ kurmak ister. Hoşlanmadığı bir kişi olursa da, ona karşı oldukça mesafeli davranır. Genel olarak suda ve çamurda oynamasını seven bir cinstir. Bunların dışında oldukça neşeli, uyumlu, sevecen ve enerjik bir karakterdedir. Bazıları kemirme davranışı gösterebilir ama bu konuda onları eğitmek mümkündür.

Hızlı öğrenmeleri sayesinde komutlarınıza göre hareket edecek ve sizi üzmemeye çalışacaklardır. Korumacıdırlar. Sevdiği insanlara karşı tehlike oluşturan bir şey hissederse huysuzlaşabilirler. İnsanlarına sadık yapıdadırlar. Vefa gösterirler. Sözünüzden çıkmazlar. Çok hareketlidirler, oyun oynamayı çok severler. Su ve çamur oynamayı en sevdikleri şey denilebilir. Sosyal bir yapıları vardır, daha iyi sosyallik sağlaması için yavruyken alıştırılması önerilmektedir. Sabırlıdırlar ve çok çabuk sıkılmazlar. Evde olmadığınız zaman diliminde uslu durmayabilirler. Duygusal denilebilir bir cinstir. Dikkatlerini uzun süre bir noktada tutamayabilirler.

Yarışma kanından gelen Labradorlar av kanından gelenlere nazaran daha ağır ve uysalken, av kanından gelenler daha enerjik ve hareketli olabilirler. En iyi eşlik köpekleri ise genelde bu iki kanın karışımı olanlardır.

Bakımı

Bakımı kolay bir köpek cinsidir. Tüylerinin kısalığı sebebiyle haftada bir ya da iki kere tüylerini taramanız yeterlidir. Tüy dökme mevsiminde ise haftada iki kere fırça ile tüylerinin taranması gerekmekte. Suyu sevdikleri için yıkanma işlemine de bayılacaklardır fakat kurulamayı sakın ihmal etmeyin. Hareketli yapıları kolay acıkmalarına sebep olmaktadır. Diğer büyük boyuttaki köpek ırkları gibi kalça ve dirsek displezyası problemleri olabilir. Aynı zamanda fazla yeme ve kilo almaya yatkın vücut yapıları nedeniyle beslenmelerine biraz özen gösterilmesi gerekmektedir. Obezite riski ise her zaman olduğu için, beslenmesine ve egzersizlerine dikkat edilmesi gerekmekte. Labrador Retriever ırkı köpekler enerjik ve atletik bir yapıya sahip oldukları için çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Bunun sebebi hiperaktif olmaları değil, sizinle daha çok vakit geçirme isteklerinden de kaynaklıdır. Uzun yürüyüşleri ve su oyunlarını, yakalama oyunlarını oynamayı çok severler. Özellikle yavru olanları çok aktiftir. Yıkandıktan sonra ya da su ile oynadıktan sonra mutlaka kulak içlerinin iyice kurulanmaları gerekmektedir. Düzenli bakım sayesinde daha fazlasına ihtiyaç duymayacaklardır. Bunların dışında, evde çok fazla yalnız bırakılmamalıdırlar. Kendi başlarına çok yalnız bırakılırlarsa şayet, eşyalara zarar verebilirler.  Daha iyi bir bakım ile ilgili ayrıntılı bilgileri veterinerinizden öğrenebilirsiniz. 

Ağırlıkları ve Boyutları

İrice bir köpek cinsi olarak tanımlanabilir. Orta boyludurlar ve sağlam yapıları vardır. Büyük boy bir ırk olan Labrador Retriever köpeklerinde yetişkin dişilerin boyu 53-59 cm arasında değişkenlik gösterirken, erkeklerin boyu ise 56-63 cm arasında değişmektedir. Dişilerin ağırlığı 25 ila 32 kg arasındayken, erkeklerin ağırlığı 27 ila 36 kg arasında değişmektedir. Erkeklerinin dişilerine göre daha iri olduğu aşikardır. Kısa ve su geçirmeyen tüylere sahiptirler. Kısa tüylü oldukları için çok fazla tüy dökmezler.

Sık Sorulan Sorular

🐶 Labrador Retriever Cinsinin Ömrü Ne Kadar?

Labrador Retriever ırkı ortalama olarak 10 ila 12 yıl arasında yaşamaktadır. Bu süre tabii ki sizin ona sağlayacağınız yaşam standartlarına da bağlı olarak değişkenlik gösterebilir, hatta bu süre 15 yıla kadar çıkarılabilir. Genelde sağlık sorunu bulunmayan bir cins olmasına rağmen her canlı gibi bazı hastalıklara yakınlıkları vardır. Kalça displazisi, dirsek displazisi, epilepsi, dermatit, katarakt, progresif retina atrofisi ve kulak enfeksiyonları gibi sağlık problemlerine yatkındırlar. Kulak enfeksiyonlarına yatkın olmalarının sebebi düşük kulaklı bir cins olmalarıdır. Bu sebeple kulak temizliğine önem verilmelidir. Kilo alma eğilimleri olması sebebiyle beslenme ve egzersizlerine önem verilmesi gerekmektedir. Düzenli veteriner kontrolü ve doğru bakım şekli sayesinde sağlığını korumanız gayet kolay.

🐶 Labrador Retriever Cinsinin Bakımı Zor Mu?

Hayır, hatta ilk defa köpek besleyecek olan kişiler için de bakımı açısından en uygun köpek ırkıdır. Tüylerini haftada bir ya da iki kere taramak yeterli olacaktır. Enerjik bir cins oldukları için düzenli gezdirmeniz gerekecektir. Suyu çok sevdikleri için havuzdan ya da denizden sonra kurulamak sağlıkları açısından gereklidir. Kulak içlerinin kurulanması ve temizlenmesi de oldukça önemlidir. Dikkat edilecek noktaların fazla olması bakımı zor gibi gelmesin gözünüze. Düzenli yapıldığı vakit sizi hiç yormayacaktır.

🐶 Labrador Retriever Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Evet, duygusal bağ kurmayı seven ve sevgi dolu bir köpektir. Tam bir aile köpeğidir. Özellikle çocuklarla ve diğer herkesle duygusal bağ kurmak isteyen bir ırk olması sebebiyle aile köpeği olarak tercih edilen bir köpek ırkıdır. Korumacı davrandığı için onlara zarar gelmesini istemezler. Engelli köpeği, arama-kurtarma köpeği, terapi köpeği olarak sıkça insanlara yardım eden bu cinsin kimseyle anlaşamamak gibi bir huyu yoktur. İnsan arkadaşı için oldukça sahiplenicidir ve onu memnun etmek isteyecektir. Misafirlerinize davranışınız onları da etkileyecek ve sevdiğiniz arkadaşlarınızla oyun oynamak isteyecektir.

🐶 Labrador Retriever Cinsi Eğitilebilir Mi?

Evet, onlara uygun bir eğitim müfredatı ile çok kolay bir şekilde eğitilebilirler. “İş” için en uygun köpek cinslerinden biridir. Polis köpeği, arama-kurtarma, terapi köpekliği, narkotik köpekliği, hizmet görme, takip köpekliği, görme engelliler için rehber köpeklik gibi eğitimler alıp profesyonel olarak çalışabilir. Ortamlara çabuk ayak uydurmak da eğitimini kolaylaştırır. Eğitimini yavruluk döneminde alması gerekmektedir. Sıcakkanlılığı sebebiyle bekçilik yapmaları pek uygun değildir. Sosyalleşmesi için de yavruluk zamanı en ideal eğitim zamanıdır. Boyunlarının güçlü olması sebebiyle yine tasma eğitimi almaları önerilmektedir. Köpek eğitiminde ilk 10 sırada olan Labrador Retriever, genelde komutların 5 kere söylenmesiyle birlikte anlayıp uygulayabilmektedir. Tabi bunun için daha önceden köpek beslemekte tecrübeli olmanız bir avantaj sağlayacaktır, lakin tecrübesiz olmanız da eğitimlerine engel değildir. Yavruluk döneminde ev ortamında besliyorsanız evdeki eşyaları kemirmesi, gereksiz havlaması gibi birçok sorun ile karşılaşılması mümkündür. Eğer eğitim almazsa sürekli olarak bunları alışkanlık haline getirebilir. Aynı zamanda küçük yaşlarda tasma ipi eğitimi verilmesi gerektiğini unutmayın. Bunun dışında Frizbi ve Flyball gibi köpek sporlarını öğrenebilirler.

🐶 Labrador Retriever Cinsi Apartmanda Yaşar Mı?

Büyük olmalarına karşın apartman hayatına uyum sağlayabilen yapıda bir köpektir, dolayısıyla apartmanda yaşamaya da uygundur. Komşularınızdan şikayet gelmemesi için düzenli olarak egzersiz yapabilmeleri için gezdirmelisiniz çünkü oldukça enerji dolu bir cinstir. Sıcakkanlı ve akıllı oldukları için komutlarınızı mutlaka dinleyeceklerdir. Bütün huylarını dikkate alırsak apartmanda ya da ev içinde yaşayabilecek bir köpektir. Yine de Labrador için en ideal ortam bahçeli bir evdir.

Av kanından gelen Labrador Retriever köpeklerin bahçeli bir eve ihtiyaçları olsa da, rehber kandan gelenler rahatlıkla ve sorun yaratmaksızın apartmanda yaşayabilirler. Dünyanın bazı ülkelerinde evde en fazla tercih edilen köpeklerden birisidir. Özellikle Amerika ve İngiltere’de bu oran dikkat çekici bir biçimde artmaktadır. Bu iki ülkede Labrador köpekler evde en çok beslenen köpek ırkıdır.

Labrador ırkı köpeği evde beslemeye niyetliyseniz, dikkat etmeniz gereken iki şey vardır. Birincisi köpeğiniz eve ilk geldiği günden itibaren ona ev eğitimini vermeye başlamanız gerekiyor. Ev içerisinde koyacağınız kurallarda ısrarcı ve kararlı olmanız gerekmekte. İkincisi ise Labrador ırkı köpekler ilgiyi çok sevdikleri için, eve döndüğünüz vakit çok yorgun da olsanız onunla zaman geçirerek onun keyiflenmesini ve üzerindeki enerjiyi atmasını sağlamanız gerektiği.