Napoliten Mastiff Köpek Cinsi

Napoliten Mastiff Köpek Cinsi

Napoliten Mastiff (Neapolitan Mastiff), oldukça ürkütücü bir görünüme sahip güçlü hayvanlardır. Ancak onların tüm bu dehşet verici görünümlerine rağmen çok akıllı ve çok sakin hayvanlardır. Bunun yanı sıra sevgi dolu ve koruyucu özellikleri ile de çok kısa sürede sahiplerinin gözüne girebilmektedirler. Aynı zamanda, çevresindeki yabancılara karşı ise çok büyük dikkat ve tehdit unsuru haline gelmektedir.

Mastiff cinsi, çevresindeki herkesi bir tehdit olarak görür ve bu yüzden en ufak bir harekette onlara saldırır. Bu yüzden ülkemizde bu tür köpek cinslerinin tasmasız gezdirilmesi yasaktır.

Napoliten Mastiff, diğer ırktaki hayvanlar ile birlikte kolay kolay yaşayamaz, sadece küçük yaşlarda evcilleştirilenler bunun dışında düşünülebilir. Bununla birlikte, özellikle dişi köpeklere karşı çok fazla atraksiyon içerisinde olup kolay kolay onların etrafından ayrılmazlar. Özellikle çiftleşme dönemlerinde çok büyük hırçınlık gösterebilirler. İlk defa köpek sahiplenecek olanlar için tavsiye edilen bir köpek cinsi değildir.

Derisi kalın, bol ve sarkıktır. Tüyleri ise kısa, yoğun ve serttir, tüy uzunluğu ise vücudunun her bölgesinde eşittir. Tüy dökme problemi yoktur, az tüy döker. Tüm renklerde kırçıllar görülebilir. Kahverengi olanları az da olsa görülebilmektedir. Ayrıca göğüs kısmında büyük, beyaz bir yama da görülebilmektedir.

Tarihi

Bu güçlü ve gösterişli cinsin kökenleri İtalya’ya uzanmaktadır. American Kennel Club verilerine göre geçmişlerinin Milattan Önce 700’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde gladyatör ve savaş köpeği olarak kullanıldıklarına dair söylentiler bulunmaktadır. Napolili yetiştiriciler bu ırkı ortaya çıkarırken onların devasa boyutlarına sahip olmasını öncelikli olarak istemişlerdir. Kafa, boyun ve vücut bölgesindeki gevşek derilerinin olması da rastlantı değildir. Alabilecekleri bir saldırı durumunda derilerinin onları koruyabilmesi amaçlanmıştır. Her ne kadar tarihleri çok eski olsa da bu cinsin popülerleşmesi 1946 yılında Napoli’de bir şov sırasında görücüye çıkmasıyla olmuştur. 1948 yılında Piero Scanziani Napoliten Mastiff cinsinin standartlarını yazmıştır. Bu standartlar 1971 yılında güncellenmiştir. AKC’de türü 2004 yılında tanımıştır.

Karakteri

Napoliten Mastiff köpekleri tarihten beri koruma amaçlı yetiştirilmişlerdir. Bu sebeple, her ne kadar sakin ve kendinden emin bir yapıya sahip olsa da, birdenbire vahşi ve hırçın bir savaşçıya dönüşebilir. Bu köpekler sahiplerine karşı oldukça itaatkar ve şaşırtıcı bir şekilde sevecendirler. Yalnız, yabancılara karşı böyle değildir. Yabancılara karşı oldukça mesafeli ve sevecenlikten uzaktır.

Unutmamanız gereken şeylerden biri ise Napoliten Mastiff cinsi köpekler dominant olma eğilimi içerisindedirler ve tarihten beri koruma amaçlı üretilip yetiştirildikleri için saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Bu sebeple, onların içine kadar işlemiş olan içgüdülerin bazılarını yok edemezsiniz, sadece yumuşatabilirsiniz. Bu cins köpeklerde istenmeyen davranışların oluşmasını engellemek istiyorsanız şayet, yavruluk döneminden itibaren itaat eğitimi vermeli ve hatta mümkünse yavru eğitim sınıflarına dahil etmelisiniz.

Gerekmediği müddetçe havlamayan bu köpek cinsi, normalde kibar ve asil bir hayvandır. Aynı zamanda güçlü ve kendinden emin bir tavrı bulunmaktadır. Çoğunlukla bekçi köpeği olarak beslendiği için yabancılardan pek haz etmediği gibi, ailesini korumayı kendisine bir borç bilir. Yemek yerken ise dağınık bir şekilde yer ve etrafı kirletebilir, bu sebeple yiyeceklerinin bir kısmı ziyan olur.

Napoliten Mastiff cinsi köpekler diğer köpeklerle iyi anlaşamazlar. Bu sebepten dolayı aynı çatı altında başka bir köpek, hele ki kendi cinsiyetinden bir köpek daha beslememenizi tavsiye ederiz. Bu cins köpekleri evin dışındaki köpeklerle anlaştırmak dahi yorucu ve zor bir işlem olacaktır.

Bu cins köpeklerin iki problemi bulunmaktadır; biri sürekli salya akıtması ve evin her yerini salyaya bulaması ve bir diğer problemi ise gaz sorunudur. Aile bireylerinden birisi bu iki durumdan rahatsız olup iğrenecekse Napoliten Mastiff cinsi bir köpek sahiplenmemenizi öneririz.

Bakımı

Kısa tüylü bir köpek olduğu için temizliği oldukça kolaydır. Haftada bir defa genel olarak tüylerinin taranması yeterli olacaktır. Kendisini kirletmediği müddetçe banyo yapması da gerekmiyor, sadece ihtiyaç dahilinde banyo yaptırmanız yeterli olacaktır. Fakat yüzünde bulunan kırışıkların arasının daima temiz tutulması gerekiyor. Enfeksiyonla sonuçlanabildiğinden dolayı kulaklarını kirden temizlemelisiniz. Eğer doğal yollarla aşınmadıysa, düzenli olarak tırnaklarını da kesmelisiniz. Napoliten Mastiff cinsi köpeklerin sürekli olarak salya akıtma sorunu olduğu için, yanınızda bir havlu bulundurmanız tavsiye edilir.

Egzersiz ihtiyacı pek olmayan Napoliten Mastiff köpekleri, koruma görevlerini yerine getirmedikleri zamanlarda genellikle kanepenin üstünde dinlenirler. Yine de hiç egzersiz yapılmadan durmaması gerekmekte, zira enerjisini atmayan köpekler saldırgan bir tutum sergileyebilirler. Şunu da unutmayın ki, genç yaşlarda çok sıkı egzersiz yaptırılan Napoliten Mastiff köpekleri, ileriki zamanlarda hayat boyu sürmesi muhtemel olan iskelet problemleriyle karşılaşabilirler. Ek olarak, yetişkin olan bu köpek cinsinde egzersiz yemek yedikten bir müddet sonra yapılmalıdır, aksi takdirde mide büyümesiyle karşı karşıya kalabilir.

Napoliten Mastiff köpekleri çok hızlı büyüdükleri için özellikle gençlik zamanlarında normalden hafif yüksek yağlı ve hafif düşük proteinli besinlerle beslenmesi gerekiyor. Bunun dışında yaşına uygun ve tüm besin öğelerini içeren mamalarla beslemelisiniz, ayrıca yemek artılarını ona vermeniz pek tavsiye edilmez. Çünkü yemek artıkları onların sindirim sistemini bozabilir.

Bu tür köpeklerin yattığı yerin ise yumuşak yüzeyli olmasına dikkat edilmelidir. İri oldukları için yaşadıkları mekanın geniş olması da gerekmektedir. Bunların dışında, öğrenmeye hevesli olan bu köpekler, öğrendiği bazı numaraları mantıksız bulduğu için yapmayı reddettiği de görülebilir.

Ağırlık ve Boyutları

Erkekleri genelde 66 cm ile 87 cm büyüklüğünde ve kiloları ise 150 ile 200 arasındadır. Bununla birlikte, dişileri ise genelde 57 cm ile 76 cm arasında olup ağırlık olarak 110 ile 180 kilo arasındadır.

Sık Sorulan Sorular

🐶 Napoliten Mastiff Cinsi Köpeklerin Ömrü Ne Kadar?

Yaşam süreleri ortalama olarak 8 ila 10 yıl arasında değişmektedir.

🐶 Napoliten Mastiff Cinsinin Bakımı Zor Mu?

Hırçın ve dominant olma içgüdüleri yüzünden bakımı biraz zordur, bu yüzden köpek bakmada daha önceden tecrübe edinmiş kimselerin sahiplenmesini tavsiye ediyoruz. İlk defa köpek besleyecek olan kişiler için pek uygun bir köpek türü değildir.

🐶 Napoliten Mastiff Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Hayır, uzmanlara göre çocuklu ailelerin bu cins köpeği beslemesi tavsiye edilmiyor. Erken yaşlarda sosyalleştirildiğinde çocuklarla iyi anlaşsa da, tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Bunun sebebi ise, köpekle çocuğun oyun oynarken yanlışlıkla çocuğa zarar verme ihtimali bulunmakta. Ayrıca çocuk, başka çocuklarla oyun oynarken köpek diğer çocukları tehlike olarak görüp saldırganlaşabilir.

🐶 Napoliten Mastiff Cinsi Eğitilebilir Mi?

Evet, çünkü bu cins köpekler oldukça zeki ve sahibinin komutlarına duyarlıdır. Özellikle sakin ve kendinden emin bir yapınız varsa, eğitimde daha da başarılı olursunuz. Yalnız onların eğitiminde şunu unutmayın ki, onlar sizin komutlarınızı yapmasını söylediğiniz için değil, size olan saygısından ötürü yapmaktadır, dolayısıyla onun saygısını kazanmanız gerekiyor. Bu türün dominant olma eğilimi olduğu için yetkinin kimde olduğunu arada bir ona hatırlatmanız gerekebilir.

🐶 Napoliten Mastiff Cinsi Apartmanda Yaşar Mı?

Bu cins köpeklerin apartmanda beslenmesi pek tavsiye edilmemektedir. Bahçeli bir ev onlar için ideal olacaktır.