Köpeğim Yemek Yemiyor, Ne Yapılmalı?

Köpeğim Yemek Yemiyor, Ne Yapılmalı?

Köpeğiniz yemek yemiyor veya çok az yiyorsa, problemin ne olduğunu merak ediyor veya nasıl yedirtebilirim diye düşünüyor olabilirsiniz. Köpekler genelde, yem seçimi yapmayan ve hemen hemen tüm köpek mamalarını ve yemeklerini yiyen hayvanlardır. Ancak kimi zaman, verilen yemlerin lezzeti ve kokusu, onların yemek yememesine neden olabilir. Ve bu durum, bilinç altlarına girdiğinde de, uzun bir süre yemek yemekte sorun yaşayabilir, yaşatabilirler.

Eğer, yemde herhangi bir sorun yoksa, bu durumda mide ve bağırsak problemi yaşıyor olabilirler. Mide ve bağırsak sorunu yaşamaları, çok fazla gaz çıkarmaları, ishal veya kabız olmaları, mide gurultusunun daha yoğun olması ve sürekli olarak midelerini tekmelemeleri gibi durumlara neden olabilir. Köpeğim kusuyor yemek yemiyor halsiz diyen hayvanseverler, köpeklerde mide rahatsızlığından şüphelenebilirler.

Bu durumda, veteriner hekimce daha önce yazılmış mide ve bağırsak ilaçlarını, yemlerine ekleyerek, durumu analiz edebilirsiniz. Bir düzelme varsa, 1 gün daha bu ilaçları yemlerine eklemeye devam edin ancak sorun devam ederse, veteriner hekime mutlaka götürünüz.

Köpekler, kimi zaman mevsim etkilerinden ve diğer fizyolojik sorunlardan dolayı da yemek yemiyor olabilir. Bu yüzden 1 veya 2 gün bu durum için beklenebilir ve panik yapılmadan bir müdahale etmemek gerekir. Ancak, kötü bir noktaya geldiği anlaşılır anlaşılmaz, veteriner hekime götürülmelidir.