Hırçın ve Agresif Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Hırçın ve Agresif Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Kediniz evde bir oraya bir buraya koşuyor, tırmalıyor ve rastgele saldırıyor olabilir. Kızgın kedinizi nasıl eğitebileceğinizi, sakinleştirebileceğinizi veya buna neyin sebep olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Kediler, kimi zaman mevsimsel etkiler ve çiftleşme dönemlerinin gelmeleri gibi nedenlerden dolayı hırçınlaşabilir. Bununla birlikte kimi zaman bazı sağlık sorunlarından ya da kaşıntı gibi fizyolojik durumlardan dolayı da agresifleşebilir. Bu hırçınlık, kimi zaman kısa sürebileceği gibi bazen de çok uzun sürebilir. Öncelikle kedinizdeki hareketleri iyi analiz etmeniz gerekecek. Bunun için kaşıntı durumuna dikkat etmeniz ve gözlemlemeniz ilk sırada olmalıdır.

Zira hayvanınız sürekli kaşınıyorsa, bu durumda uyuz olabilir ve bu da onun agresif olmasına neden olabilir. Bu durumda bir aşı veya losyon ile durum kısa sürede iyileştirilebilir. Çiftleşme dönemleri de kedilerin hırçınlaşmasına neden olabilir. Bu durumda çiftleşmelerini sağlamanız veya kısırlaştırmanız gerekebilir ve bunun sonucunda kediniz uysallaşabilir. Bunun için veterinerden destek almanızı öneririz.

Kediler, pek de rastlanmayan ama bir ihtimal olan açlıktan da agresif davranabilirler. Eğer mamasında bir azalma söz konusu değilse, muhtemelen kokusunu veya tadını beğenmediğinden dolayı yememiş ve bundan dolayı aç kalmış olabilir. Bu durumda, mamasının değiştirilmesi bir çözüm olabilir. Eğer halen bir düzelme yoksa, lütfen en yakın zamanda veteriner hekime danışınız.