Kediler Boyunlarından Sevilmekten Neden Hoşlanır?

Kediler Boyunlarından Sevilmekten Neden Hoşlanır?

Kediler, koku bezlerinin bulunduğu ve erişimlerinin zor olduğu alanların sevilmesinden hoşlanırlar, bu alanların başında boyun bölgesi gelmektedir. Kediler boyunlarından sevilmekten oldukça hoşlanırlar. Herhalde dünyanın en öpülen ve sevilen hayvanı kedilerdir. En iyi ev arkadaşları sahipleri tarafından mıncaklanır dururlar 🙂

Ailesini seven ve insanlarla bir arada yaşamaktan keyif alan kediler, okşanmaktan sıkılmazlar. Ancak bu temasın belirli şartları vardır. Kedinizin kol, bacak, yüz, sırt ve sarıldığınız sürece göğüs bölgenizden başka hiçbir noktaya temas etmediğini fark etmişsinizdir. Kendileri genel manada bir saygı emsali olduklarından aynı sınırları çizmenizi, aynı saygıyı kendisine göstermenizi beklerler. Çizilen sınırlar içinde kalan bölgelere dokunmanızdan oldukça memnuniyet duyacaklardır. Özellikle gıdı adını verdiğimiz çene altında kalan boyun kısmı sevilmeyi en sevdikleri alandır. Bayıldıklarını iddia etsek, yalan olmaz herhalde. Bu alana dokunduğunuzda boğazlarında misket dönüyormuş hissi veren bir hareket ile büyük bir mırlamaya tanıklık etmeniz veya pati masajı ile karşılaşmanız son derece mümkündür. Ayrıca sevdiğiniz varlık kendi kediniz ise boyun bölgesine dokunduğunuzda tos vurma adı verilen kafa toslama hareketine maruz kalabilirsiniz. Bu hareket hoşnut olduklarını ve ona ait olarak işaretlendiğinizi göstermektir.

Kediler boyunlarından sevilmekten hoşlansalar dahi bazı tepkilerle karşılaştığınızda okşamayı durdurmanız gerekmektedir. Bu tepkiler kulakların yana yatırılması, yere paralel uzanıp başın geri çevrilmesi, kuyruğunu hızla zemine vurması, tıslama gibi hareketlerin başlaması olarak örneklendirilmektedir.

Kedilerin gıdılarından sevilmesi neden hoşlarına gider?

Hayvan danışmanları tarafından araştırılan davranışlar sonucunda kedilerin boyun bölgesi tatlı noktalar olarak adlandırılmıştır. Kedileri boyunlarından sevdiğinizde yüksek olasılıkla mırlama davranışı sergileyeceklerdir. Etrafa, sevdikleri nesnelere ve kişilere koku bezlerinin bulunduğu bu alanları sürtmeyi ve kokusunu paylaşmayı hedefledikleri ortaya çıkmıştır. Boyunlarından sevilmek kedilerin herhangi bir tehdit algılama olasılığını en aza indirir. Bacak veya kuyruktan çekme gibi eylemlerin gerçekleşmeyeceğini düşünür. Etkileşimin kendi kontrolünde olduğu hissini verir. Doğan yavruların anneleri tarafından boyunlarından tutularak taşınması ve kedilerin sahiplerini kendilerinden daha büyük kediler olduğunu sanması aile olduğunuzu doğrular. Böylece size güveni gelişir. Su içmekten çok da hoşlanmayan ve unutan kedilerin, taze su sevdikleri için akan çeşmelerden medet umduğunu görmüşsünüzdür. Ancak bırakın su kabını, akan çeşmede dahi çenelerini ve boyunlarını ıslanmaktan korurlar. Bu durum onların su içmede usta olduklarını ve bahsedilen alanları ne çok sevdiklerinin kanıtıdır.