Kediler Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Kediler Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Kediler de diğer canlılar gibi, psikolojik açıdan mutlaka ilgiye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla dostluk haricinde yalnız kalması ve ihmal edildiğini hissettiğinde kesinlikle kendi haline dönebilirler.

Kediler, aslında çoğu zaman kendi başına rahat olabilen ve birçok yeri kendi başına keşfedebilen canlılardır. Dolayısıyla bu özelliğinin yanında bizlerle de dostluk etmeleri büyük bir inisiyatiftir. Çünkü kediler evde rahatlıkla yalnız başına kalabilir. Hatta diğer evcil hayvanlara göre, en hasarsız olarak evde tek bırakılabilen hayvanlardan birisidir.

Kediler Evde Yalnızken Neler Yapar?

Kedi beslemeyi seven ve kedilerle hayatını paylaşan birçok insan bulunuyor. Ancak onlarda elbette ki kedi dostlarıyla 7/24 saat ilgilenemiyor. Çünkü insanların çoğu işte, okulda veya herhangi bir sosyal alanda aktiviteler sağlıyor. Dolayısıyla evde rahatlıkla beslenebilen hayvanlar, her konuma rahatlıkla taşınamıyor. Bu konuda kediler oldukça şanslı ki, çünkü evde yalnız kalabilme özelikleri oldukça gelişmiştir. Bu durum kedi sever kişileri oldukça tatmin edici oluyor. Normalinde ev yaşamında olan hayvanların bakımı oldukça zordur. Ancak bu noktada kediler, inanılmaz derecede insan yaşamına ayak uydurabiliyor.

Kedinizi evde yalnız bıraktığınızda, karakterlerine göre değişiklik göstermekle beraber genellikle uyuyarak vakit geçirirler. Ancak yalnız kaldıkları süre uzadıkça sıkılmaya başlayabilir, evin içinde koşabilir ve miyavlayabilirler. Çoğu kedi evde yalnız geçirdiği sürede sıkıldığı zaman, geri döndüğünüzde sizi hemen kapıda karşılama ve sevdirme davranışı gösterir.

Kediler Evde Yalnız Kalabilmek İçin Nelere İhtiyaç Duyar?

Kedinizi evde yalnız bırakırken bir parça içiniz gidebilir. Ancak onlar bu konuda bu kadar dramatik değiller. Çünkü ihtiyacı olan bir takım şeyler önünde olduğu sürece sizlere ihtiyaç duymayacaktır. Bunlar;

  • Yeteri kadar taze mama.
  • Bir miktar su.
  • Güvenli olan bir ev.
  • Temiz bir tuvalet.

Böylece onlara evin birçok yerini rahatlıkla keşfedilme imkanı sunmuş oluyoruz. Herhangi bir şekilde sağlık problemi olmayan kedi dostlarımızı gönül rahatlığıyla evde tek başına bırakabiliriz.

Kediler Evde Kaç Gün Yalnız Kalabilir?

Normalinde birkaç gün boyunca rahatlıkla yalnız ev yaşamını sürdürebilirler. Ancak belli bir noktadan sonra psikolojik olarak, kedi dostlarımız kendilerini terk edilmiş hissederek, depresyon moduna girebilir. Bu yüzden birkaç gün üzerinde daha fazla evde tek bırakılması asla önerilmez. Böylece imkanınız varsa, sorunu çözebilecek en büyük öneri ikinci bir kedi alınmasıdır. Böylece yalnızlık duygusu giderilerek, daha iyi bir ortam sağlanmış olur. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, bir tanıdığınızdan veya komşunuzdan kedinizle ilgilenmesini rica edebilirsiniz.