Kedilerde Huysuzluk Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kedilerde Huysuzluk Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kediler eğlenmeyi, gezmeyi ve oynamayı çok sever. Buna karşın saldırgan davranışlar da sık rastlanan durumlardır. Bu huysuzluk kimi zaman bu saydıklarımızı yapamamasından kaynaklanabileceği gibi kimi zaman ise altta yatan bir sorundan dolayı da meydana gelebilir. İşte böyle bir durumda, kedinizin hareketlerini iyi bir şekilde takip etmeniz gerekir.

Eğer huysuzluğu, kendi karakteristik özelliklerinden ise bu durumda katlanmaktan başka çareniz yok ve muhtemelen ömrünün sonuna kadar bu şekilde devam edecektir. Ancak, altta yatan bir sebep olmasından şüpheleniyorsanız, bu durumda altta yatan soruna odaklanmanız ve bunun için çözüm yolları aramanız gerekecek. Tabii ki bunun için hareketlerini iyi analiz etmeniz gerekir. Genelde huysuzluklarını çok çabuk belli ederler.

Peki neden kedilerde huysuzluk ve agresiflik meydana gelir? Öncelikle belirtmek gerekir ki beslenme sıklığı ve düzensizliği buna neden olabilir. Eğer kedinize sık sık farklı mamalar veriyorsanız, bundan dolayı bir huysuzluk meydana gelebilir.

Kedinizin beslenme sıklığını fazla veya az şekilde yapmış olmanız, midesini kazıyabilir veya midesini rahatsız edebilir. Bu da onun huysuzlaşmasına ve saldırgan davranmasına neden olabilir. Bunu iyi bir şekilde gözlemlemeniz gerekir.

Gazı veya kakası da geliyor ve yapamıyor olabilir, bu yüzden düzenli kontrollerini yaparak karşılaştırma yapmanız gerekir.

Bazı durumlarda da kedinin bulunduğu ortam ve dış etkenler bu soruna yol açabilir. Kedinin tehdit olarak algıladığı unsurların bulunması, rahat edebileceği alanların ve enerjisini atabileceği eşyaların, oyuncakların olmaması veya yetersiz olması etkili olabilir. Eğer bunlara rağmen halen sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bilemediyseniz, en yakın veteriner hekime danışmanız gerekecektir. Bu sayede, yapmanız gerekenleri daha profesyonel şekilde öğrenmiş olacaksınız.