Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi? Hangi Yemekler Verilebilir?

Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi? Hangi Yemekler Verilebilir?

Kedilere ev yemeği verilir, ancak bazı miktarları ve uygun şartları karşılaması halinde verilmesi tavsiye edilir.

Kedilere Ev Yemeği Olarak Ne Verilir?

Kediler protein ağırlıklı beslenmeleri gereken hayvanlardır. Yatkın oldukları rahatsızlıklar ve dengeli beslenme özellikleri olarak insanlara oldukça benzerlik gösterirler. Nişasta ihtiva eden besinler ve tahıllar uygun miktarlarda verilmeli, kesinlikle abartılmamalıdır. Fazla miktarlarda ve sık sık verilen bu besin grubu obeziteye zemin hazırlamaktadır.

Doğaları gereği protein ağırlıklı beslenmeye uyum sağlayabilen kediler; balık, kırmızı et, haşlanmış yumurta ve tavuk etini tüketmekten son derece hoşnutlardır. Ancak tavuk eti çoğu kedide alerjiye neden olmaktadır. Tüy dökülmesinin artmasına ve bazı cilt problemlerine neden olduğundan tavuk eti ile sürekli beslenme önerilmemektedir. Kedinin durumu gözlenmeli ve tavuk etine alerjisi olduğu tespit edildiğinde tüketimi kesilmelidir. Ayrıca kedilere ev yemeği olarak haşlanmış ciğer gibi sakatatların verilmesi son derece fayda sağlamaktadır. Enerji alımını ve günlük vitamin ihtiyacını karşılayan bu tarz gıdaların, yağsız ve tuzsuz olarak haşlanması çok önemlidir. Haşlama veya tost makinesinde yağsız pişirilmeleri halinde sosis ve salam tüketmeleri de hazır gıdalara ilgi duyan kedinize fayda sağlayacaktır.

Kedilere Ev Yemeği Verilir Mi? Hangi Yemekler Verilebilir?

Kedilere hiçbir gıdanın çiğ olarak verilmemesi gerekir. Özellikle çiğ etin kendilerinde kısa sürede parazit yaptığı bilinmelidir. Ayrıca kabak, havuç, patates gibi sebzelerin haşlanarak verilecek ete karıştırılması, mümkünse verilecek etin suyunda haşlanması önerilmektedir.

Kediler oldukça meraklı hayvanlar olduğundan ve sahipleri ne yerlerse yesin tadına bakmak veya koklamak istediklerinden yalvaran miyavlamalara maruz kalmanız mümkündür. Bu hüzünlü bakışlara karşı koymak çok kolay olmayacağından kedilerinizin yemek yediğiniz esnada odada bulunmaması gerekir. Ancak kapalı kapılardan nefret eden ve onu uzaklaştırdığınızdan size kırılacak olan kedinizi ayrı tutmak istememeniz de anlaşılabilir. Bu nedenle en uygun yöntem yaptığınız ev yemeğini salça ve baharatlarından ayrıştırarak kendisine tadımlık bir miktarda vermeniz olacaktır.

Bir kepçe/kaşık ev yemeğinizin tanelerinden alıp, sudan geçirmeniz ve süzerek kendi mama kasesine vermeniz yeterlidir. Kedilerin midesi oldukça hassas olduğundan baharatlı, tuzlu, aşırı yağlı veya çiğ gıdalar beslenme programında kesinlikle yer almamalıdır. Bağırsak ve böbreklerine zarar verecek her şeyden uzak durması sağlanmalıdır. Ayrıca iki öğün beslenmesi gereken erişkin, 3-4 öğün beslenmesi gereken yavru kedilerin yağlanmasına ve kalp rahatsızlıkları geçirmesine neden olacak gıda ve porsiyonlar tercih edilmemelidir.

Kedilerin Yiyebileceği Ev Yemekleri

Yağsız ve tuzsuz şekilde haşlanmış olarak; Haftada en fazla bir veya iki kez yumurta, Ciğer (Tadımlık) Makarna, Bulgur, Kuskus, Pirinç, Kiraz, Karpuz, Elma, Çilek Suda bekletilerek tuzdan arındırılan; beyaz peynir, kaşar peyniri, lor peyniri vb. Yoğurt Balık (Izgara veya tost makinesinde pişirilen ve kılçıklarından arındırılan)

Kedilere Asla Verilmemesi Gereken Besinler

Yaş Üzüm Tatlı, Şerbetli Tatlı, Çikolata Sucuk, Pastırma Suyla Seyreltilmeyen Süt (İnek Sütü), Asit İçeren Gıdalar