British Shorthair Kedi Cinsi

British Shorthair Kedi Cinsi

British Shorthair, genelde gri-mavi tonlarında yumuşacık bir posta sahip harika bir ev arkadaşıdır. Ancak farklı renkte kürke de sahip olabilir. Ne renk olursa olsun gecenin tüm tonlarını bezenen kadife bir dokunuştur.

İran kedilerinin tekrar popülarite kazanmasıyla ününden bir nebze ün kaybeden British Shorthair, heybetli bir görüntüye sahiptir. Pofuduk kürkünü sevmelere doyamayacağınız bu tür oldukça dayanıklıdır. Kasları, genelde kehribar, altın, bakır gibi renklere sahip gözleri, poğaça olarak betimlenen suratı ve tombik yanakları ile dünyanın en ünlü kedilerinden biridir.

Minik kulaklarının arasında kalan tepe ve sırtı düz olup, patileri yuvarlaktır. Yan profilden gülümsüyor pozisyonunda duran bu sanat suratlı edinilebilecek en şahane çocuktur. Minyatür bir kaplanın ne denli zarif olabileceğini gösterir adeta. Bir şey tattırıyorsanız dişlerini parmaklarınıza değdirmeden kibarca alır. Ailesini izlemeye bayılır, hangi odada toplanılıyorsa orası mekanıdır. Kendisine ait bir alan ve yatak hazırlamaya niyetliyseniz, her odaya sevdiği bir minder atmanız daha makbule geçecektir. Yere yatarsa altına koyarsınız hiç değilse, çünkü o nerede isterse orada yatar, ki hep lavabo, mermer, fayanstır oralar. Pati üzerine pati atan, sırtınızla koltuk arasında yatan, ismini duyduğunda cevap veren üzerine bir de gelen tüy yumağıdır.

British Shorthair Kedi Cinsi

Tarihi

2 bin yıllık bir geçmişe ve aslen Mısır kökenine sahip olduğu, Büyük Britanya’yı işgal eden Romalılarca İngiliz topraklarına getirildiği rivayet edilir. Kapalı alanlarda barınan farelerin yakalanmasında yararlanılmıştır. Resmi olarak tanınan en eski ırklardan biridir. 1871 yılında Londra Crystal Palace’de ilk modern şovuna çıkmıştır. İlk kez yapılan Best Of Show yarışmasının şampiyonu olmuştur. Kedi üreticisi Harrison Weir’in başlattığı bu tanıtım ırkın birçok organizasyona katılımını sağlamıştır. Yüksek dereceler almaları sonucunda popüler bir ırk haline gelmiştir. Kısa sürede hem sempatikliği hem haşere kontrolündeki ustalığı evlere alınmasını sağlamıştır. Dünya savaşlarında doğan kıtlık sonucunda soyu tükenme sınırına gelse de diğer ülkelerden safkanların toplanarak çiftleştirilmesi sonucunda tehlikeyi atlatmıştır. Özenli bakımlarının sonucu sağlıklı şekilde çoğalmaya devam etmişlerdir.

Stephen King’in Hayvan Mezarlığı kitabının film uyarlamasında başrolü kapan British Shorthair rolünü layıkıyla oynamıştır. Ayrıca türün tekir postlu minnoş versiyonu Alice in Wonderland’da kendine hayran bırakmıştır. İran Kedisinin gözde haline gelmesi ile ünü eksilse de hala dünyanın en sevilen kedilerdendir.

British Shorthair Kedi Cinsi
Ünlü yazar Stephen King, British Shorthair cinsi kediyle beraber. (1989)

Karakteri

Her türe, her yaştan insana kibar ve sevecen davranır. Sessizdir, kimseye rahatsızlık vermek istemez. Miyavlaması için sabırsızlanırsınız. O denli naif ve yumuşak bir ses tonuna sahiptir ki sükûnetten soğursunuz. Kompleksizdir, depresyona girebilir ancak bu istenilmediğini, bir birey yerine konulmadığını anladığında gerçekleşir. Yüksek bir sabra ve asalete sahiptir. O kadar uysal ve zararsızdır ki tek bir eşyanız kırılmaz, çünkü British Shorthair herhangi bir nesneye dokunmaz. Koklar kısa kısa ve tanımaya çalışır. Evde yalnız kalabilir, yaramazlık yapmadan sizi bekleyebilir. Zaman zaman sırt üstü uyuyakalma özelliğini havaya kaldırdığı bacaklarıyla süsler. Anlayacağınız patiler saldırı için değildir, tırnaklarını ve dişlerini zarar vermek için asla kullanmaz.

Gerçi kocaman patileri vardır British Shorthair cinsinin. Onu ödüllendirmeli ve uzun yumuşak masajlar yapmalısınız öpülesi ellerine. Kuyruğu ve kürküyle otrişi andıran pelüş bir oyuncağa benzeyen bu evlat mıncıklanasıdır. Henüz bağınız yoksa bundan pek hoşlanmayabilir. Genetik yatkınlıklarına rağmen iyi bakılmaları durumunda son derece sağlıklı yetişir, ancak olgunluğa oldukça yavaş erişir. Vücut yapısının ve karakterinin oturması 3,5-5 yıl arasında zaman alır. Bu da size yetiştirmek için harika bir zaman yaratır. Korkmayın sakın, yavruluğunda da erişkinliğinde de karakteri sapasağlamdır.

Zeka emsalidir kendisi. Kah hanım kah beyefendisi ama tam bir şehir efsanesi! Evcil sözcüğünün hakkını sonuna dek veren British Shorthair, üşengeç görüntüsüne rağmen oyun oynamaya bayılır. İhtiyacı olduğunda da sizi anlatır. Bakmayın hantal duruşuna; kendi bakımıyla ilgilenir, kendi kararlarını verir. Sokak meraklısı da değildir. Ancak savunma gerektiren hallerde bir sokak kedisine dönüşebilir.

Dişi British Shorthair sevgi dolu, mırnak bir anne olabilir. Genelde kolay bir doğumla, 3-4 yavru dünyaya getirir, her biriyle ayrı ilgilenir. Aynı şefkati sahibine de gösteren ırk birkaç cm uzakta oturmayı sever, kucak onların ilgi alanı değildir. İzin verildiğinde bir miktar şımarabilir, ama çok azıcık. Yabancı misafirlerden ve yoğun sıcaklardan kesinlikle hoşlanmaz. Bu nedenle klimalı odaları tercih eder.

British Shorthair Kedi Cinsi

Bakımı

Bakımı oldukça kolay olan bir türdür. Birçok kediye oranla sahiplerini hiç yormazlar. Ancak gerçekten titizlerdir. Evin herhangi bir noktasına tuvaletini yapmasını istemiyorsanız British Shorthair cinsi kedinizin kumunu daima temiz tutmalısınız. Dişlerini her gün en azından haftada bir fırçalamalı, mümkünse bu duruma yavruluktan alıştırmalısınız. Tırnaklarının kesimi de önemlidir. Ancak kedi tırmalama tahtası edinmeniz durumunda törpüleme uygulamasını kendisi halledecektir. Kesilmesi gereken tırnaklar saydam olan en uçtaki minik kısımlardır. Lütfen British Shorthair veya herhangi bir tür kedinizin tırnaklarını çektirmeyin.

Kürkünün sık ve kısa tüylerden oluşması nedeniyle oldukça az tüy döker. Ayrıca tek katmandan oluşan tüyleri daha az kırığa neden olan British Shorthair cinsi kedinizi haftada bir taramanız yeterlidir. Ancak kendisi taranmaktan çok hoşlandığı ve sahibiyle arasında ciddi bir bağ oluşturduğu için her gün taramanız önerilir. 6 aylıktan sonra tüy dökümü iyice azalacaktır. Ayrıca göz sulanması, akıntı gibi nedenlerden dolayı çapak ve enfeksiyon oluşumuna neden olmamak için gözleri ılık su ile nemlendirilen bir pamuk yardımıyla silinmelidir. Herhangi bir enfeksiyon varlığında bulaşa neden olmamak adına her iki göz için farklı pamuk topu kullanılmalıdır. Kulak kiri gözlendiğinde de aynı işlem yine pamuk yardımıyla tekrarlanabilir. Kesinlikle kulak çubuğu kullanılmamalıdır. Her kulağa farklı pamuk kulllanılmalıdır. Eğer temizlik gerçekleştirilemiyorsa veterinere danışılmalıdır.

Akan suya pati sokmayı, sıçrattığı suya uygun hareketler yapmayı sever. Her daim taze su bulunması gereken kabını bilerek devirme ve hareketli suyu içme gibi zıpırlıkları vardır. Olta, tut-getir, top oyunları gibi birçok oyunla oynatabilir. Şahane ve eğlenceli vakit geçirirken günlük egzersiz ihtiyacını da karşılayabilirsiniz.

Oldukça az miktarda besin doymalarına yeterlidir. Veteriner hekim ile oluşturulan öğün sıklığı ve miktarlarına uyulmalı ve obeziteye yol açmamak için aşırı miktarlarda mama verilmemelidir. Ancak kendisi bir kas yığını olarak tanımlanabildiğinden protein ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Bu nedenle çene yapılarına uygun, kolay çiğnenme özelliğine sahip kaliteli mamalar ile beslenmelidir. Tamamen British Shorthair cinsine özgü mamalar arasından seçim yapılabilir. Yaşı ilerledikçe eklemlerine baskı yapan iri kütlesi nedeniyle Omega 3 takviyesi unutulmamalıdır. Ayrıca yemek masasında bir sandalye verildiğinde sofraya zarar vermeksizin sabit bir şekilde duran British Shorthair, sırf siz yiyorsunuz diye her ağzına götürdüğünüzü çaktırmasa da tatmak isteyecektir. Mama kasesinde sunmak yerine tadımlık tek lokma vermeniz önerilir.

British Shorthair Kedi Cinsi

Ağırlık ve Boyutları

Kuyruk boyu 12,5 cm olan British Shorthair cinsi yetişkin dişilerin boyu 42-45 cm, erkeklerin boyu 48-51 cm arasında değişir. Erkekler 5-10 kg, dişiler 3,5-7 kg ağırlığındadır. Belirlenen boyutlar orta ırk olduğunu gösterir.

Yatkın Olduğu Hastalıklar

Irk İran kedisi gibi polikistik böbrek ve hipertrofik kardiyomiyopati adlı kalp hastalığına yatkınlık gösterir. Kan pompalama kuvvetinin zayıflığı nedeniyle konjestif kalp yetmezliği gelişebilir. En fazla ölümle sonuçlanan rahatsızlığı üriner sistem kaynaklıdır. Ayrıca; Sistit, Eritrosit Pirüvat Kinaz eksikliği, Katarakt, Hemofili, Retinal Atrofi, Dejeneratif Retina, Metafizal osteopati hastalığına da genetik yakınlığı mevcuttur. Ancak kalıtsal hastalığı bulunmaz.

Sık Sorulan Sorular

🐱 British Shorthair Cinsinin Ömrü Ne Kadar?

En genel manada 12-20 yıl arasında hayatta kaldıkları söylenebilir. Yaşam süresini ve sağlığını kendisine sunulan hayat şartları belirlemektedir.

🐱 British Shorthair Cinsinin Bakımı Zor Mu?

Bakımı kolay ve yoğun günlük yaşantıya sahip olanların dahi kolaylıkla sahiplenebileceği bir kedidir British Shorthair. Tüyleri neredeyse dökülmez, fazla miktarda beslenmez. Oldukça titizdir. Kocaman patileri boşuna değil, kendi ayakları üzerinde durabilir.

🐱 British Shorthair Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Evde her ne kadar evcil hayvan varsa hepsiyle arkadaş olabilir. Çocuklarla etkileşimi sınırlarına müdahale edilmediği sürece iyidir. Ancak yabancıların bulunduğu kalabalık ortam onların endişelenmesine neden olduğundan hemen uzaklaşıverir.

🐱 British Shorthair Cinsi Eğitilebilir Mi?

En zeki kedilerden biridir, eğitilmeden dahi evde yalnız kalabilir. Nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakın mottosu British Shorthair için yazılmıştır adeta. Yavru ise sütten ayrıldıktan hemen sonra sahibine bağlanır. Hem de aşkla ve sadakat ile! Hemen eğitime ve öğrenmeye açık, şahane bir öğrencidir.

🐱 British Shorthair Cinsi Apartmanda Yaşar Mı?

Apartman nedir ki saraylara layıktır asilzade! 😊 Şehrin göbeğinde bir apartman dairesi, ormanın ortasında bir bungalov hiç fark etmez, tümüne adapte olabilir British Shorthair. Yeter ki yanında olun ve onu sokaklarda yaşamaya mahkum etmeyin.