Kedi Hapşırması ve Tedavisi

Kedi Hapşırması ve Tedavisi

Kedi hapşırmaları, normal nezle veya gribal bir enfeksiyondan kaynaklanacağı gibi, altta daha derin bir neden yatıyor olabilir. Kediler de, tıpkı insanlar gibi, burun akıntısı ve hapşırma nöbetleri ile karşı karşıya kalabilir. Tahriş olan bir boğaz ve yaşaran bir göz, onlarda da mevcuttur. Ufak bazı gribal enfeksiyonlardan kaynaklı olan kedi hapşırmaları da, kedinin grip veya nezle sorunu yaşadığını gösterir.

Bu yüzden üst solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanan yöntemlerin aynısı, bu tedavide de uygulanır. Veteriner hekimlerinin kontrolü sonrasında genellikle tedavi süreci, 4 ila 7 gün arası değişecektir.

Normalde bu durum için bir antiviral ilaç tedavisi söz konusu değildir. Çünkü, kedi hapşırması bir enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Ya da, bir alerjik sorun da buna neden olmuş olabilir. Eğer FHV1 ya da FVR tarzı virüsal semptomlar buna neden olmuşsa, sadece bağışıklık kazandırıcı ürünler tedavide kullanılacaktır.

Ancak, bunun nedeni eğer bir alerjik durum ise; bu durumda kedi mamasına bazı ilaçlar ekletilecektir. Bu ilaçlar keskin kokulu olabilir. Ancak, veteriner hekim kontrolünde kullanıldığında herhangi bir soruna neden olmayacaktır.