Kedilerde Göz Sulanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kedilerde Göz Sulanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kedilerde mevsim şartlarından veya fizyolojik durumlardan dolayı göz yaşarması meydana gelebilir. Bu durum kimi zaman bir enfeksiyondan olabileceği gibi kimi zamanda kedinin gözleri ile oynaması veya bir yere sürtmesinden de olabilir. Bunun haricinde toz ve kum parçalarının da göze temas etmesinden dolayı göz sulanması meydana gelebilir.

Bununla birlikte, eğer kediniz yeni doğmuş ve ilk 20 günü içerisinde bir yavru ise, bu durumda da göz kapakları açılır açılmaz sulanma meydana gelme ihtimali yüksektir ve bu sulanma bir süre devam edebilir. İşte bu yüzden de böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda 2 gün boyunca gözlem yapmanızda fayda var. Eğer bu durum sürerse ve günlerce bu problem ile karşı karşıya kalırsanız, bu durumda veteriner hekime bir an evvel gidip hayvanınızın daha fazla eziyet çekmesinin önüne geçmelisiniz.

Genel olarak steril ve nemli bezlerle bu sorun kökten çözülmektedir ama kimi zaman jel, krem, sabun ve damlalar ile de çözüm yolu aranabilir. Bunun için en iyi yöntemi veteriner hekiminizden öğrenebilirsiniz. Veteriner hekimin önerilerine kulak verdiğinizde kısa sürede kedinizin gözü düzelecek ve rahatlayacaktır. Ama sağdan soldan öğrendiklerinizi veya duyduklarınızı lütfen uygulamayınız. Bu durumda kalıcı göz kaybı yaşatabilirsiniz. Veteriner hekime giderek sizin için en iyi çözüm yolunu öğrenmiş olacaksınız. Eğer herhangi bir sebeple veteriner hekime gitme için fırsatınız yoksa, gidene kadar temiz bezle ve nemli kısmı ile göz kenarlarını temizleyebilir ve su damlası ile gözlerini temizleyebilirsiniz.