Kedinin Burnunun Siyahlaşması Ne Anlama Gelir?

Kedinin Burnunun Siyahlaşması Ne Anlama Gelir?

Kedilerin ten renkleri, birçok sebeple anlık olarak farklı renklere dönüşebilir. Burun, göz kenarları ve kulak içi, çok çabuk renk pigmentleri olan melaninin renk değiştirmesine sebep olur. Bu durum, hava şartlarına uyum olabileceği gibi, bazı altta yatan ciddi durumlar da olabilir. Bu yüzden en iyi ve kesin tanıyı, veteriner hekime danışarak koydurabilirsiniz.

Kedinin burnunun siyahlaşması, bir cilt sorunu da olabilir. Bu durum kısa süreli çözümler ile düzeltilebileceği gibi, altta yatan sebebin ciddiyetine göre, çok daha uzun sürebilir.

Kimi zamanda, bu siyahlaşmalar, bir lekelenme de olabilir. Lentingo adı verilen bu lekelenmeler, genelde kısa sürelidir ve ufak tedaviler ile cilt eski yapısına kavuşturulabilir. 1 ila 10 milimetre çaplarında ise Lentingo’dan şüphelenebilirsiniz. Bu durumda melanom teşhisi konulabilir ve buna göre bir çözüm sağlanabilir. Ancak, kedinizin siyah teninin beyazlaşması da söz konusu olabilir.

Kedinin Burnunun Beyazlaşması

Yukarıdaki aynı nedenler, beyazlaşması için de geçerlidir. Normal bir deri enfeksiyonu, güneş etkisi veya cilt alerjisi olabileceği gibi cilt kanseri de olabilir. Geciktirmeden veteriner hekime götürülmelidir.