Poodle (Kaniş) Köpek Cinsi

Poodle (Kaniş) Köpek Cinsi

Fransızların milli köpeği olarak anılan Poodle (Kaniş), dünyanın en yaşanılabilir ev arkadaşlarından biridir. Poodle olarak bilinen tür aslında hepimizin siyah boncuk gözlerine, sarkık kulaklarına bayıldığı kaniştir. Kaniş ismi Fransa’da Caniche olarak yazılır ve chien canard (ördek köpeği) kelimelerinden türetilmiştir. ACK’nın kabul ettiği cins Poodle ise Puddel (su birikintisi) ve Pud(d)eln (suya sıçramak) sözcüklerinden evrilmiştir. Bu isim avları ivedilikle bataklıktan getirebildiği için verilmiştir. Zaten türün geliştirilmesinin ilk nedeni kuş avlamaktır.

Poodle cinsinin ilk oluşum zamanı kesin olarak bilinmez. Bununla birlikte Almanya kökenli olduğu ancak Fransa’da üç parçaya ayrılıp özel ırkını tamamladığı düşünülür. Bu arada Poodle cinsinin özel ırkını tamamlayan üç parça; Standart Poodle, Miniature Poodle ve Toy Poodle olarak adlandırılır. Toy poodle en küçük türüdür.

Kanişlerin her bir türü düşünebilen ve öğrenebilen mükemmel öğrencilerdir. Eğitilmeleri sonucu alfa karakterini bir kenara bırakıp sizin sözünüzü dinlemeye başlarlar. Performans, av, itaat, çeviklik gibi konularda liderlik eden Poodle oldukça keskin bir zekaya sahiptir.

“Evde köpek mi bakılırmış” diyenlere verilebilecek en güzel cevaptır Poodle. Adım adım peşinizdedir evde, bir günde alışır bin günde kopamaz sizden. Kolunuza veya bacağınıza dokunması yeterlidir huzurlu bir uyku çekmesi için. Sizin ses tonunuzu ayırt edebilir, duygularınızı hissedebildiğinden heyecanınıza ortak olabilir veya stresinizi paylaşabilir.

Tarihi

Almanya kökenli olduğu düşünülen Poodle cinsinin, Asya soylu yavruların Alman Goth-Ostrogohtlarla ilişkileri sonucu Alman su köpeğine dönüştüğü iddia edilmektedir. Diğer bir iddia ise 8. yüzyılda Asya steplerine getirilip ardından Portekiz’de görülen cinslerden biri olduğu yönünde. Hepsi birer iddia, çünkü nereden ve ne zaman geldiği tam olarak bilinemiyor. Bataklık dönüşü, hayvanları korurken, taşıdığı ağ ve avlarla resmedilen veya heykelleri bulunan bir ırk kendisi. Roma ve Mısır eserlerinde dahi yer verilen bu ırk görülen o ki insanlarla yüzyıllardır iç içe.

Minyatür Poodle’ların mantar tespitinde, büyük standart Poodle’ların ördek avında, Toy Poodle’ların varlıklı tüccar ve soylulara eşlik etmede kullanıldığı Rönesans döneminde popülerlik kazandığını biliyoruz. Ayrıca dizilerde gördüğümüz Toy Poodle’ların kol köpekleri olarak anılmasına geçmiş zamanlarda iri gömlek yuvalarında taşınması neden olmuş. Kendileri sirkte vazifelendirilirlermiş ve kostüm giyerek sahnede gösteri yaparlarmış. Hal böyle olunca özenilmiş ve zenginlerce Poodle’lar kırpılmaya ve süslenmeye başlamış. Süs köpeği tabirinin doğmasına neden olan bu güzellik World Dog Show 2010, Westminster Kennel Club Dog Show’da 1991, 2002 ve 2020’nin en iyisiydi. 1950’li yıllarda ABD’de de sevilmeye başlayan tür, giderek beğenildi ve artık dünya genelinde en popüler ırklardan.

Karakteri

Hangi halini övsek bilemedik. Öyle tatlıdır ki, sevecen, zarif ve sadık karakteriyle. Zeki mi zekidir, en zeki 10 köpek cinsi listesinde yer alır. Zıpırdır, sporu sever. Kurnazdır ve sizi memnun etmek için ne gerekiyorsa yapar. İnsanlara çok düşkündür, yalnız kalmayı sevmez ve nitekim psikolojisi için yalnız bırakılmamalıdır. Dışarıda yabancılara karşı kibar ve uysal olan kaniş, eve yaklaşan bir yabancı gördüklerinde muhakkak sizi haberdar eder. Güven sınırlarına giren bu yabancılara alışmaları ufak bir zaman alabilir.

Yabancıların aksine çocuklarla uyumu mükemmeldir. Aralarındaki etkileşimi görünce hayran kalmamak mümkün değildir. Ancak küçük veya genç yaştaki çocuklar Poodle’larla oynama esnasında naif bedenlerine zarar verebilir, bu nedenle çocuğunuza muhakkak böyle bir köpekle nasıl oyun oynanabileceğini öğretmelisiniz. Nasıl dokunması gerektiğini, mama yerken rahatsızlık vermemesini, uykusunu bölmemesini anlatmalısınız ki çocuğunuz bu şahane arkadaşa zarar vermeden ve ondan zarar görmeden iletişim kurabilsin. Bu arada şahane bir enerjiye sahip olan Poodle’lar oldukça gururlu köpeklerdir. Trip atmasını istemiyorsanız aman ha incitmeyin!

Bakımı

Bakımı, beslenmesi hayli kolay olan Poodle cinsi köpeklerin her şeyden önce itaat eğitimi almaları gerekmektedir. Tür hakkında bilgi sahibi olmayanların tecrübeli bir eğitmenle görüşmeleri tavsiye edilir. Poodle ne mi yapacak? Yüksek ve kıvrak bir zekaya sahip olduğunu söylemiştik. İtaat eğitiminin ardından alfa karakterinden uzaklaşacak. Vereceğiniz her komutu anlayacak ve koyacağınız her kurala uyacak. Bu kurallar ve eğitim havlama ve ısırma eğilimlerini de ortadan kaldıracak. Size de bu sevimliliğin tadını çıkarmak kalacak.

Daire, site, rezidans, apart ve müstakil evlerin tümünde yaşamak için uygun hale gelen Poodle cinsiyle akara alerjiniz varsa dahi yaşayabilirsiniz. Tüyleri dökülmediğinden ve salyaları akmadığından, alerjen bir duruma neden olmazlar. Ancak çabuk uzayan tüyleri neredeyse 2 ayda bir kestirilmeli ve her gün taranmalıdır. Haftada bir gün banyo yaptırmanın mümkün olduğu kanişlerin kulakları temizlenmeli ve dişleri fırçalanmalıdır. Unutmayın ki bir poodle en fazla arkadaşlığınıza ve düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Beslenmenin ardından yapılan bir 1-2 saatlik yürüyüş, zeka ile sporun bir arada olduğu birkaç oyun Poodle’ın günlük egzersiz ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Ayrıca kendisiyle çeşitli kara ve su köpek sporları yapabilirsiniz. Sörf de bunlardan biri, bizden söylemesi.

Beslenme konusunda, üç Poodle için de günlük gıda alımları birbirinden farklıdır. Toy ¼ – ½ (çeyrek ve yarım), minyatür ¾ – 1 (üç çeyrek ve bir tam), standart Poodle’ların 1,5 – 3 su bardağı arasında kaliteli besin alması gerekmekte ve toplam miktar 2 öğüne bölünmektedir. Tam oranlar tüylü dostunuzun yaş, sağlık ve kilosuna bağlı olarak veteriner tarafından belirlenmektedir.

Ağırlık ve Boyutları

Dişi ve erkek kaniş değişim göstermekle birlikte sınırlanan miktarlar arasında ağırlık ve boyutlara sahiptir. 1870’lerde kaydedilen ancak ACK (American Kennel Club)’un 1887’de tanıdığı Standart Poodle’ın boyu 38 cm ve üzeri, ağırlığı 10-20 kg’dır. Minyatür Poodle’ın boyu 28-38 cm, ağırlığı 7-8 kg’dır. Toy Poodle’ın boyu ise 20-28 cm, ağırlığı 3-5 kg’dır.

🐶 Poodle (Kaniş) Cinsinin Ömrü Ne Kadar?

Ömrü 12-16 yıl olarak belirlenen Poodle cinsi yoğun ilgi ve bakım isteyen hayvanlardır. Yapılan araştırmalarda üç cins için ortalama ömrün 14,5-15 yıl olduğu belirlenmiştir. Ancak nerdeyse 21 yıl hayatta kalarak dünyanın en uzun yaşayan köpekleri listesine girmeyi başaran Toy Poodle cinsi bir köpek bulunmaktadır.

Tüm kanişlerde görülmese de cinsin yatkın olduğu bazı hastalıklar mevcuttur. Kusma ve iştah azlığı belirtilerine sahip adrenal hormon üretim yetersizliği hastalığı Addison, depresif bir hal, çok ve hızlı yemek yeme ardından bol su içme ile kendini gösteren şişme hastalığı Gastrik Dilatasyon Volvül haricinde, sık idrara çıkma ve bol su tüketimi belirtilerine sahip yüksek kortizol üretimi hastalığı Cushings, şaşkınlık, saklanma gibi garip davranışların ve nöbetlerin gözlendiği epilepsi karşılaşılan rahatsızlıklardır.

🐶 Poodle (Kaniş) Cinsinin Bakımı Zor mu?

Poodle cinsinde bakım göstermeniz gereken üç şey; ağız/dişler, tırnak, tüylerdir. Tüyler sık sık taranmalı ve tırnaklar içe dönüklük yaşanmaması için uzadıklarında tüyler gibi kısaltılmalıdır. Son olarak dişler köpek diş macunu ve diş fırçası kullanılarak fırçalanmalıdır. Tüm bu hususların detaylarını veteriner hekimden öğrenmeniz mümkündür. Ancak bu bakım tavsiyeleri sizi korkutmasın. Çünkü Poodle cinsi köpeklerin bakımı zor değil oldukça eğlencelidir.

🐶 Poodle (Kaniş) Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir mi?

Yabancılarla ve kedilerle dahi anlaşan Poodle cinsi köpeklerin her bir türü çocuklara ve çocuklarla oyun oynamaya bayılırlar.

🐶 Poodle (Kaniş) Cinsi Eğitilebilir mi?

Eğitilebilen hatta eğitilmesi gereken bir köpektir Poodle. Eğitilmediği ve evin liderinin kim olduğu gösterilmediği taktirde baskın olan türün yani patronun kendisi olduğunu sanmaktadır. Bu durum da sizi ürkütmesin, o kadar kolay eğitilir ki şaşırırsınız. Düşünebilen bir tür olduğundan tekrarladığınız komutlara alışkanlığını asla kaybetmeyecektir.

🐶 Poodle (Kaniş) Cinsi Apartmanda Yaşar mı?

Zaman zaman havlamaya eğilim gösterirler. Ancak bu durum yalnız kaldığında gerçekleşir. Yalnız olmaktan nefret eden kanişler apartman hayatına adapte olabilecek harika bir köpek cinsidir.