Rottweiler Köpek Cinsi

Rottweiler Köpek Cinsi

Rottweiler veya Türkçe Rotvaydır olarak telaffuz edilen köpek cinsi, zannediyoruz dünyanın en havalı ve en yakışıklı kırması. Zira bu endam bu zarafet boşa olamaz. İşçi köpeklerin en yaşlısı, en kaslısı ve en akıllısı. Sapasağlam bir delikanlı karakterindedir Rottweiler. Kıskanç ve koruyucu, hırçın ama sadık, güvenilir ve cesur… Saymakla bitmez özelliklere sahiptir. Hiç mi kötü huyu yok diyorsanız, olmaz olur mu, var elbet. Yetişkin Rottweiler cinsinin sahip olduğu çene basıncı neredeyse bir buçuk tondur. Isırmaya meyilli değildir, ancak şiddete eğilim gösterildiğinde bir buçuk tonluk kötü huyunu ortaya çıkarabilir. Ancak ürkmeye gerek yok, “ne ekersen onu biçersin” atasözümüzün karşılığını verir yalnızca, güzelliğinin yanı sıra adildir de.

Ruhu da hassastır midesi de. Kızarsanız şiddetle tüm sakinliği kaybolur, naif ruhu bozulur adeta. Doğru beslenmezse midesi bozulur, tüyleri dökülmeye başlar bolca, hiç beklemez egzama olur. Patileri de naziktir, hassastır midesi gibi. Doğal yollardan aşınmayan ve törpülenmeyen tırnakları içeri doğru uzar, her yürüme ve koşmada canını yakar tüylü dostumuzun.

Biraz da inatçıdır. Uykunun en tatlı yerindeyken oynamak ister, siz gidince uykusuna devam eder. Hangi eğitimlerden geçerse geçsin leke sürdürmez gururuna. Belki o sizin dizinizde yatar, belki siz onun sırtına başınızı yaslarsınız. Üzülürseniz of çeker sizinle karşıki dağları yıkarcasına. Böyle güzel bir dosttur Rottweiler, sıkı sıkı sarılın şimdi, alıverin hemen yamacınıza.

Rottweiler Köpek Cinsi

Tarihi

Oldukça ilginç iddialar ve düşüncelerle dolu bir geçmişi var Rottweiler ırkının. Antik Roma’ya dayanan bir tarihi vardır. Gerçek kökeni ve varoluş tarihi tam olarak bilinmese de Mastiff adıyla anılan dayanıklı çoban köpeklerinin soyundan kabul ediliyor. Roma ordusu Almanya işgalindeyken koyunların başında nöbet tuttuğu, lejyonlar için tedarik edilen et kaynaklarını koruduğu söyleniyor. Dahası MS 74 yılında Alp Dağlarının altında bulunan Rottweil kentinde bir kalede yetiştirilmeye başlanıyor. Yerli ve Romalı çoban köpeklerinin birlikteliğinden doğan yavrular bugünün Rottweiler cinsini oluşturuyor. Günümüz İsviçre Dağ köpeklerine olan benzerlik bu durumu kanıtlar nitelikte aslında.

Alman Kasap Köpeği olarak anılan Rottweiler cinsi köpekler altın dolu keseleri boyunlarında taşır, seyyar satıcılar tarafından bekçilik ile vazifelendirilirdi. Eşek arabaları kullanılmaya başlandığında, 19. yüzyıla dek sürü güden bu işçi köpeğin soyu tükenme sınırına gelmiştir, ancak 1901’de türe özel dernek kurulmuştur. İlk standartların belirlenmesinin ardından tarihe gömülen dernek, Rottweiler cinsini ideal forma kavuşturmuştur. Yetenekli polis köpeği olarak tanıtıldığı dernek 1907 yılında, Allegmeiner Deutscher Rottweiler adlı kulüp ise 1921 yılında kurulmuştur. Bu arada 1918 yılında doğan Arcon von Torfwerk, resmi kayıtlara Rottweiler ırkının atası olarak geçirilmiştir.

Rottweiler Köpek Cinsi
Amerikalı aktör Will Smith, 5 Rottweiler cinsi köpek ile beraber.

Karakteri

Öncelikle yürüyüş esnasında diğer köpeklerle iyi anlaşamadığından, muhakkak ağızlık takılmalıdır. Fakat bu öneri Rottweiler cinsini saldırgan, vahşi veya tehlikeli bir tür olarak tanımlamanıza yol açmasın. Bu durum sizi kıskandığından ileri geliyor. Doğru zamanda doğru ve tutarlı eğitim verildiğinde, şefkatle yetiştirildiğinde; sakin, sevecen, akıllı, sadık ve güvenilir bir karakterde kalırlar. Şiddetle yaklaşıldığında atletik vücut yapısından da kaynaklanan davranışları hırçınlıkla değil tehlikeyle adlandırılır. Yetersiz ve yanlış eğitimin her canlıda şiddet doğuracağını biliyorsanız, sadece maddi kar elde etme amacıyla hareket eden bir üreticiden almadıysanız, insana en odaklı türlerden biriyle yaşayacaksınız demektir.

Sevgi pıtırcığı bir oyuncudur aslında kendisi. Komiktir, korumacıdır o kadar sadıktır ki Allah geçinden versin size bir şey olsa yaşamaktan vazgeçebilir. Sizi koruyabileceği bir durumdaysanız kendi canını hiçe sayar Rottweiler. Bir de işçidir ki sormayın, basit görevlerle onurlandırın onu, sizi mutlu ettiğini gördüğünde sevinci nasıl mizacına yansıyor görün. Çok sevin onu, her biri kıymetli tüylü dostlarımızın.

Rottweiler Köpek Cinsi

Bakımı

Her köpekte olduğu gibi Rottweiler cinsinde de eğitim yavruyken başlamalıdır. İnadının tuttuğu zamanlar haricinde zekası ve sizi memnun etme isteği ile tüm komutlara ve kurallara harfiyen uyar. Çocuklarla oynamaya alıştırabilir, mizacına şirinlik ekleyebilirsiniz. Ancak siz daima adil, disiplinli, tutarlı ve şefkatli olmalısınız. Küçük veya büyük türünde de tüy dökülmesi düşük/orta bandında seyreder. Haftada birkaç kez tüylerinin taranması bu bandı daha da düşük seviyelere indirir. Kulakları daima kontrol edilmeli, dişleri fırçalanmalı ve doğal aşınma gerçekleşmeyen tırnakları kesilmelidir. Tüylerini tıraş etmeye ve banyo yaptırmaya gerek olmadığı gibi ihtiyaç halinde yıkamanız mümkündür. Zira kendisinin en sevdiği egzersizlerden biri yüzmektir. Koşu ve uzun yürüyüşlere de bayılan Rottweiler, yüksek enerjisini ancak düzenli egzersizler sonucunda atmaktadır. Hırçın tavırlar sergilemesi ve obezite riski böylece önlenmiş olacaktır. Ayrıca kendisi işçi bir köpek olduğundan, iş yapmaktan mutu olacağını bilmeli ve ona basit işler vermelisiniz.

Bu arada şirin dostumuzun yemek artıkları ile beslenmemesi gerektiğini hatırlatalım. Pişmiş kemik ve yağlı besinler, Rottweiler’ınızın sindirim sistemini kolayca bozabilir. Her ne kadar tüm program veteriner tarafından belirlense de, tüm besin maddelerini barındıran, yaşına uygun kuru mamalarla beslemeniz gerekir. Aşırıya kaçmamak şartıyla eğitim esnasında ödül maması (bisküvi vb.) verebilirsiniz. Yemek alanında beslenme ve taze su dolu kabını daima hazır bulundurmalısınız.

Ağırlık ve Boyutları

Günümüz standartları belirleninceye dek 1921 yılında açılan dernekten son ana dek süren boyut tartışmaları vardı. Son belirlenen Rottweiler standart boyutları; erkeklerin omuz yüksekliği 61-68 cm, vücut uzunluğu 73-76 cm, ağırlığı 43-59 kg’dır. Dişilerin ise omuz yüksekliği 56-63 cm, vücut uzunluğu 69-71 cm, ağırlığı 38-52 kg’dır.

Rottweiler Köpek Cinsi

Sık Sorulan Sorular

🐶 Rottweiler Cinsinin Ömrü Ne Kadar?

Rottweiler cinsinde ortalama ömür 8-9 yıl kadardır. Ancak son zamanlarda bazı tüylü dostlarımızın 13,5 yıla dek yaşadığı belirlenmiş. Bu durum ilgililerin dikkatini çekmiş ve 2003 yılında geniş çaplı bir araştırma yapılmış. 9 yılın ardından kanser ve ölüm yüzdelerinin oldukça yükseldiği gözlenmiştir.

Kendine ait bir alan isteyen Rottweiler cinsi köpeğiniz için bir yer ayırmalı, dilerseniz geniş ve aralıklı bir kafes yapmalısınız. Hassas olduğunu ve strese sokmamanız gerektiğini unutmaz, doğru şekilde besler, egzersizlerini yaptırır ve veteriner kontrolünde tutarsanız 9 ila 13 yıla dek onunla yaşama şansı bulabilirsiniz. Elbette genlerinin yatkın olduğu hastalıklardan birini taşımıyorsa…

Rottweiler cinsi için son olarak 2017 yılında yapılan araştırma sonucunda kanserin ölüm oranında yüzde 40’a sahip olduğu kanıtlanmıştır. En çok rastlanan kanserler ise lenfoma (lenf kanseri) ve osteosarkomdur (kemik kanseri). Ayrıca mide problemleri ve kalça çıkığı da türün yatkınlık gösterdiği rahatsızlıklardandır.

🐶 Rottweiler Cinsinin Bakımı Zor Mu?

Kesinlikle Rottweiler cinsinin bakımı zor değildir. Kısa, kesilmesi gerekmeyen, düşük/orta oranda dökülen parlak, sert ve düz tüylerinin bakımı tarayarak yapılır. Banyo yapması gerekmez. Dişlerinin fırçalanması, törpülenmemişse tırnak kesimi ve kulak kontrolü yapmak gerekir. Elbette bir de dostluğunuz…

🐶 Rottweiler Cinsi Çocuklarla Anlaşabilir Mi?

Yavru döneminde verilen tutarlı eğitim sonucu çocuklara harika bir oyun arkadaşı olabilir ve çok güzel anlaşabilirler. Hele yavruyken alıştığı çocuklar, tümü candır ona. Bu nedenle bağ kurmaları ve sosyalleşmeleri önemlidir. Ancak bir yabancıyı hele ki yanında değilseniz; bahçe kapısından içeri almaz.

🐶 Rottweiler Cinsi Eğitilebilir Mi?

Kapalı alanda ve ilgisiz kalmaya tahammülü yoktur. 2 aylıktan itibaren itaat eğitimi verilmeli ve hırlama, yemek kaçırma, oyuncak paylaşmama gibi olumsuz özelliklerinin önüne geçilmelidir. 6 aylık olana dek ağır ve yoğun egzersiz yaptırılmamalıdır. Bu nedenle yüksek enerjisini atabileceği eğitici oyunlar oynanmalı ve aranızdaki bağ kuvvetlendirilmelidir.

🐶 Rottweiler Cinsi Apartmanda Yaşar Mı?

Yüksek enerjisini ve enerjiden kaynaklanan hırçınlığını atmak için düzenli egzersiz yapıldığı sürece apartmanda vb. her yaşam alanında rahatlıkla barınabilir.